HK og NHO vil lage en ny tariffavtale for varehandelen
Flere butikker melder seg inn i NHO. Nå vil HK og NHO lage en ny og tilpasset tariffavtale for denne sektoren.
NY AVTALE PÅ GANG: Sparkjøp er en av kjedene som har meldt seg inn i NHO. HK og arbeidsgiverforeningen er enige om å lage en ny og bedre avtale for de ansatte i varehandelen.
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Kleskjeden Sparkjøp meldte seg nylig ut av Virke og inn i NHO og byttet tariffavtale. Det vil gi nyansatte dårligere lønn.
– Det er helt uakseptabelt. Bedriften har allerede et lønnsnivå. De kan ikke lønne nye folk dårligere enn de som allerede jobber der, sier HK-leder Trine Lise Sundnes.
Nå jobber HK for å få en ny og bedre tariffavtale med NHO for ansatte i varehandelen.
LES OGSÅ: Lavlønnstillegg til ansatte i Coop-butikkene på plass
Harmonisering?
Under tarifforhandlingene ble HK og NHO enige om å sette ned et utvalg som skal foreslå en ny tariffavtale som skal erstatte dagens avtale mellom partene; Butikkoverenskomsten. Arbeidet skal være ferdig innen 1. november 2019.
Bakgrunnen for ønsket om en ny avtale er at flere butikker, ikke bare Sparkjøp, har meldt seg inn i NHO. Det store flertallet bedrifter i bransjen er medlemmer i Virke, og de ansatte lønnes etter tariffavtalen mellom HK og Virke. Butikkoverenskomsten har vært myntet på produksjonsbedrifters utsalg. En ny avtale mellom HK og NHO skal tilpasses behovene i dagligvarebransjen og andre typer varehandel som har kommet til.
– Vi må skjele til den største overenskomsten i området; Landsoverenskomsten med Virke, sier HK-leder Trine Lise Sundnes.
Lønnsforskjeller
I Butikkoverenskomsten er minstelønna lavere enn i tariffavtalen for varehandelen som HK har med Virke. Forskjellen er på om lag 1.500 kroner i måneden på de øverste satsene. I 2014 tok HK mange av sine medlemmer på Butikkoverenskomsten med NHO ut i streik. Kravet var å få lønna opp på samme nivå som i Virke-avtalen. HK avsluttet streiken da partene ble enige om en garantilønnsordning som over tid skulle utjevne minstelønna i de to avtalene. Men det går seint.
Samme år meldte en Rema 1000-butikk seg inn i NHO, og ville lønne de ansatte etter satsene i Butikkoverenskomsten. Det satte HK ned foten for. Enden på visa ble at Rema-butikken måtte følge minstelønnsatsene i avtalen med Virke.
Lønn blir også et tema når utvalget skal lage et forslag til en ny avtale.
Flere saker
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Bildet er fra 2014
Sissel M. Rasmussen
Lillehammer kommune vil at butikkansatte skal jobbe på søndager
Brian Cliff Olguin
LOs mann i Brussel
Folketrygdloven er endret for å gi frilansere bedre rett til sykepenger.
Kasper Holgersen
Nye lover og regler i 2026. Se oversikten her
Hvis du ikke aksepterer oppsigelsen, må du kreve forhandlinger med arbeidsgiver.
Colourbox
Har du blitt oppsagt? Disse reglene må sjefen din følge
Brian Cliff Olguin

