Nav:
Arbeidsledigheten øker mest blant de unge
Ledigheten er nå på 4,5 prosent og har økt de siste månedene. Sterkest økning er det blant personer under 25 år.
En større andel av befolkningen er nå arbeidsledige.
Beate Oma Dahle / NTB
Saken oppsummert
Ledigheten blant de unge fortsetter å øke.
– Det er 7000 flere arbeidsledige under 25 år i mai enn det var i november, sier Tonje Køber, seksjonssjef i Statistisk sentralbyrå.
Trendtallene for arbeidsledige fra Arbeidskraftundersøkelsen (AKU) fra SSB viser at det var 136.000 arbeidsledige personer i mai, 13.000 flere enn et halvt år tidligere.
SSB merker seg at det se vanskeligere for unge å skaffe seg sommerjobb i år enn i fjor.
– Hvis det blir vanskeligere å få sommerjobb, kan det bidra til økt ledighet, skriver de.
Flere unge i arbeidsstyrken
– Økningen blant de yngste henger sammen med et økt tilbud på arbeidskraft fra denne gruppen. Det vil si at flere får jobb, og flere leter etter jobb, sier Køber.
Fra april til mai ble det også i underkant av 5900 færre jobber, viser sesongjusterte foreløpige tall fra statistikken antall arbeidsforhold og lønn. Dette tilsvarer en nedgang på 0,2 prosent.
Nedgangen var størst i næringene offentlig administrasjon og undervisning.
Ser man på hele det siste halvåret, fra november i fjor til mai i år, har det vært en økning på 12.600 jobber.
Rentekutt
Sist uke valgte Norges Bank å kutte styringsrenten med 0,25 prosentpoeng. Sentralbanken viste blant annet til at arbeidsledigheten økte noe fra et lavt nivå.
– Den registrerte arbeidsledigheten vil trolig øke litt, om lag til nivåene i perioden før pandemien, skrev Norges Bank.
– Dersom prisveksten faller raskere enn anslått, eller arbeidsledigheten øker mer, kan renten settes raskere ned.
iriksnyhet@ntb.no
Flere saker
Zaineb Al-Samarai mener at fritida må strekke til for at idretten skal gå rundt.
Herman Bjørnson Hagen
Idrettspresidenten sier nei til søndagsåpne butikker. Frykter for frivilligheten
Illustrasjonsfoto.
Brian Cliff Olguin
Høyre vil ha søndagsåpne butikker snarest mulig
Petter Stordalen og Ole Robert Reitan vil bidra til å få flere unge i jobb.
Ole Berg-Rusten
Stordalen og Reitan lover å hjelpe ungdom å få jobb
Brian Cliff Olguin
Høyre vil la polet holde åpent lenger: – Vanskelig nok i dag, sier ansatte
Økning i bensinpriser etter uro i Midtøsten bidro til høy prisvekst.
Simen Aker Grimsrud
Prisene steg med 3,3 prosent det siste året – økonomene tror på rentekutt i september
Christopher Beckham vil at butikkene skal være stengt på søndager.
Brian Cliff Olguin