Ikke bare lek og moro – boligpresset preget sommerkonferansen
Runa deler samme bekymring med mange av de 80 deltakerne på HK Ungs sommerkonferanse – et tøffere boligmarked og en urolig verden.
FELLESSKAP: Runa Bjørk Erga stiftet nye bekjentskap gjennom lek, moro og diskusjoner.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
brian@lomedia.no
Utenfor Hurdalsjøen hotell står en spent kvinne og balanserer en mellomstor potet i ei skje. I det startskuddet går, spurter hun av gårde til heiarop fra laget sitt. Det er ikke bare tida hun bruker som gir poeng, men også hvor godt lagkameratene heier.
Det er første dag av sommerkonferansen til Handel og Kontor (HK) Ung. 80 unge under 35 år bruker helga si her.
Men det er ikke bare potetløp og rebusløp på agendaen, årets sommerkonferanse har et alvorlig bakteppe. Den usikre verdenssituasjonen, et urettferdig pensjonssystem og et stadig trangere boligmarked skal også diskuteres.
Boligalvor
At boligmarkedet kan være hensynsløst, kjenner Runa Bjørk Erga (28) seg igjen i. Hun gikk fra å eie rekkehus til å flytte hjem til mamma.
28-åringen jobber som prosjektkoordinator i Aker Solutions gjennom bemanningsbyrået Grafton. Tidligere i år gikk hun igjennom et samlivsbrudd. Men fordi boligprisene i Stavanger er så høye, klarer hun ikke å finne en passende bolig som hun har råd til å kjøpe alene.
– Jeg har lagt boligdrømmen på hylla og ser nå på leiemarkedet. Men det er også dyrt, spesielt hvis man vil bo sentralt, sier hun.
Runa fikk også lagt fra seg noen av bekymringene sine da hun var på sommerkonferansen.
Håp
Men i mørket finnes det lys i fellesskapet. Det var gjennomgangstonen i hilsningstalen til HK-nestleder Samra Akhtar.
– Alene kan ikke vi endre boligmarkedet, fikse pensjonssystemet eller få til gode tariffoppgjør. Tusen takk for at dere tar kampen. Dere viser at det er mulig, sa hun.
Akhtar skrøt av hvordan unge HK-medlemmer markerte seg under LO-kongressen i mai, hvor representanter fra alle LO-forbundene samlet bestemte hva LO skal jobbe med de neste fire årene.
Etter initiativ fra HK Ung vedtok kongressen å utrede etableringen av et eget boligbyggelag som skal bygge, selge og leie ut rimelige boliger til arbeidsfolk i hele landet.
– Det ser ut til at politikerne ikke klarer å løse dette aleine. Derfor kom vi med forslaget, forteller Marita Henriksen, leder i HK Ung.
FULL FART: Nader Husseini tar sats med «ølbriller» som forvrenger synsfeltet. Han ser fram til høstens stortingsvalg og håper mange unge kommer seg til valgurnene.
Brian Cliff Olguin
Flere saker
FELLESSKAP: Runa Bjørk Erga stiftet nye bekjentskap gjennom lek, moro og diskusjoner.
Brian Cliff Olguin
Ikke bare lek og moro – boligpresset preget sommerkonferansen
Brian Cliff Olguin
30 ansatte har mistet jobben i Norsk Folkehjelp
Morten Hermansen er glad for at han slipper en runde i lagmannsretten.
Brian Cliff Olguin
Morten får beholde jobben. Arbeidsgiver dropper anken
Unge og midlertidige ansatte i reiseliv og servering er særlig utsatt for seksuell trakassering, ifølge Arbeidstilsynet.
Lina Winge (illustrasjonsbilde)
Sommervikarer har høyere risiko for å bli seksuelt trakassert
En større andel av befolkningen er nå arbeidsledige.
Beate Oma Dahle / NTB
Arbeidsledigheten øker mest blant de unge
– Et søndagsåpent samfunn er dårlig for de ansatte, for klimaet og for frivilligheten, sier Christopher Beckham.
Brian Cliff Olguin