Virke vil løse lagerlønn-konflikten
Forhandlingsdirektør Inger Lise Blyverket vil gjerne bli enig med LO om lønna for lageransatte før tariffoppgjøret.
KREVENDE: Forhandlingsdirektør Inger Lise Blyverket ønsker å bli enig med arbeidstakerne om lageransattes lønn i løpet av våren.
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
– Jo mer vi blir enige om før tariffoppgjøret, dess bedre er det. Vi er villige til å drøfte ulike løsninger, sier Blyverket.
Arbeidsgiverorganisasjonen har tariffavtaler for lageransatte med både Handel og Kontor og Norsk Transportarbeiderforbund (NTF).
Minstelønna i HKs avtale har sakket akterut sammenlignet med minstelønna i NTFs tariffavtale de siste årene.
LES OGSÅ: Arbeidstakere risikerer milliontap ved å gå fra offentlig til privat sektor
Uholdbar situasjon
På HKs representantskap i januar erkjente HK-leder Trine Lise Sundnes at situasjonen ikke er holdbar.
– Vi må gjøre alt vi kan for å løse dette. Hvis ikke må vi seriøst vurdere å gi fra oss medlemmene på lagrene, sa hun.
Sundnes opplyste om at hun har gitt det samme signalet til arbeidsgiverne.
– Jeg oppfatter at Virke ser at det er et problem med ulike satser for to avtaler, sa hun til HK-Nytt.
Sundnes har tidligere tatt til orde for at dette må løses før vårens tariffoppgjør.
Vil finne løsninger
Virke ser problemet med ulike minstelønnssatser.
– Vi er selvsagt godt kjent med at det er et lavere minstelønnsnivå i HKs avtale enn i NTFs avtale, sier Inger Lise Blyverket, forhandlingsdirektør i Virke.
– Vi ønsker å finne løsninger på dette, sier hun til HK-Nytt.
Blyverket viser til at LO og Virke under mellomoppgjøret i 2017 satte ned et utvalg som skal se på garantilønnsordningene i de to tariffavtalene.
Ifølge Blyverket var bakgrunnen blant annet at garantilønnsordningen i NTFs tariffavtale hadde fått minstelønna i avtalen til å øke kraftig de siste årene.
– Det har over år gitt svært høye og etter Virkes oppfatning ikke bærekraftige tillegg, og en lønnsutvikling langt over det som var tenkt, sier hun.
Utvalget må finne en løsning
Det er i dette utvalget, som skulle vært ferdig med sitt arbeid i november i fjor, Blyverket mener saken må løses.
– Arbeidet pågår fortsatt og jeg er optimistisk til at utvalget kan komme fram til konstruktive løsninger, sier hun.
Men Blyverket mener at det er krevende å finne enkle løsninger på problemet med ulike minstelønnssatser for lageransatte. Det er blant annet fordi minstelønnssatsene i HK-avtalen også gjelder for langt flere grupper enn de lageransatte det her er snakk om, blant annet butikkmedarbeidere, forklarer Blyverket.
På den annen side: Selv om minstelønna i de to avtalene er ulike, er avtalt lønn for lageransatte på HKs tariffavtale høyere enn avtalt lønn for lageransatte på NTFs tariffavtale, hevder Blyverket.
MER OM LAGER-KONFLIKTEN:
Flere saker
Tømrer Stian Flobergseter har tro på Ap-regjeringen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette forventer arbeidsfolk av Støre-regjeringen nå
Konserntillitsvalgt Gard Nordberg i Kiwi.
Brian Cliff Olguin
Erfarne butikkansatte går opp i lønn
Snart øker pensjonsalderen. Det betyr at de fleste jobbe må jobbe lengre enn før.
Jonas Sandboe
Så lenge må du jobbe for å gå av med pensjon
FORNØYD: Det blir minst fire nye år med søndagsfri for butikkansatt og tillitsvalgt Aina Grosberghaugen Hals.
Brian Cliff Olguin
Butikkansatt Aina jubler for søndagsfri
NYTT STORTING: 18 HK-medlemmer skal finne plassene sine når Stortinget igjen trer sammen etter valget. Dette bildet er tatt i 2023.
Jonas Fagereng Jacobsen
Disse HK-medlemmene kom inn på Stortinget
F.v: HK-leder Christopher Beckham, Fagforbundets leder Mette Nord, LO-leder Kine Asper Vistnes og Fellesforbundets nye leder Christian Justnes på Aps valgvake.
Håvard Sæbø