HK brøt forhandlingene med Vinmonopolet
HK brøt i dag lønnsforhandlingene siden Vinmonopolet ikke vil droppe kravet om arbeid på tariffestede fridager.
IKKE I MÅL: De ansatte i Vinmonopolet må vente enda noen uker på ny tariffavtale. Illustrasjonsbilde.
Eva Ler Nilsen
Saken oppsummert
eva.ler.nilsen@lomedia.no
HK og Vinmonopolet har nå vært igjennom to runder med forhandlinger, uten at det har ført dem nærmere en enighet for ny tariffavtale for de rundt 1.000 HK-medlemmene i statsbedriften. Første forhandlingsrunde varte i to dager. Den andre, hvor også hovedorganisasjonene LO Stat og Spekter deltok, var over på under halvannen time. Stridens kjerne er arbeid på tariffestede fridager.
Selger ikke fridagene
FrP-leder Siv Jensen varslet i januar at regjeringen vil tillate alkoholsalg på julaften, nyttårsaften, påskeaften, pinseaften og på valgdagen. De fire første dagene er de polansattes fridager, nedfelt i tariffavtalen. Ledelsen i Vinmonopolet har i årets tariffoppgjør krevd at disse dagene gjøres om til arbeidsdager, for å forberede en eventuell endring i alkohollovgivningen.
Dette nekter de ansatte å være med på, all den stund loven ennå ikke tillater at det selges alkohol på disse dagene.
– Ledelsen i bedriften vil omgjøre disse fridagene til arbeidsdager fordi de mener at loven med all sannsynlighet vil bli endret. Men for oss er det uaktuelt å forhandle bort fridagene så lenge det ikke er vedtatt noen lovendringer, under streker Helge Storvik, leder av Funksjonærklubben i Vinmonopolet og medlem av forhandlingsutvalget.
Han sier til HK-Nytt at mye gjenstår i årets tariffoppgjør. HK har presentert sine krav, men det har ikke blitt tid til å forhandle om dem. Spørsmålet om arbeid på de fire aftenene har så langt tatt all tid.
Mekling?
Forhandlingene for de ansatte ved Vinmonopolet går nå inn i sin tredje fase, hvor det er LO Stat og arbeidsgiverne i Spekter som skal gå en siste runde for å se om de kan bidra til en enighet i flere av statsbedriftene hvor forhandlingene er brutt. Lykkes ikke det, er mekling neste post på programmet.
Det er ennå ikke fastsatt noen ny dato for møte mellom partene.
Flere saker
Lenger ned i saken kan du se hvor mye lederlønningene økte i kroner og øre i 2025.
Colourbox
Lønnsfest på toppen. Se hvor mye de tjener
Krigen i Midtøsten har ført til økte energipriser og valutakurser, noe som påvirker prisveksten.
Jonas Sandboe
Krigen i Midtøsten: Slik påvirkes lønna
Britt Skarbø og LO-sekretær Fawsi Adem.
Privat
Britt sikret sykepenger til kollegene. Nå får hun pris
Neste års lønnsforhandlinger er et såkalt mellomoppgjør. Da forhandles det kun om penger, ikke andre ordninger i tariffavtalene.
Håvard Sæbø
LO krever ny AFP neste år, men kan ikke streike
LO støtter regjeringens mål om at regelverket må bli tydeligere og mer tilgjengelig, men er kritisk til deler av forslaget, forklarer LO-nestleder Henriette Jevnaker.
Martin Guttormsen Slørdal
LO sier nei til regjeringens nye krav til sykemeldte
Flere kunne ha falt utenfor. Istedet har de ansatte fått arbeidsoppgaver og tider som passer dem.
Sissel Rasmussen

