Nei til dumping
Luftfartsbransjen preges av stadig mer innleie av billig arbeidskraft. Det vil Handel og Kontor sette en stopper for.
martin.slordal@lomedia.no
– I dag ser vi arbeidstakere fra andre land som jobber for helt andre lønninger enn våre medlemmer. Dette er å regne som sosial dumping og det må sette en stopper for, sier nestleder i Handel og Kontor, Peggy Hessen Følsvik.
To hovedkrav
Hun leder tarifforhandlingene med NHO Luftfart som startet i dag. Konkurransen i luftfarten er kjent for å være beinhard, og det er en bransje det er lett å flytte arbeidskraft i. Forhandlingslederen forteller at det er to hovedkrav til NHO Luftfart som blir viktige.
– Vi vil at lønna til våre medlemmer skal opp, og vi ser for oss et oppgjør i tråd med de øvrige HK-oppgjørene. Vi kan ikke akseptere at denne bransjen henger etter. Og vi må få på plass noen gode bestemmelser om innleie av arbeidskraft i tariffavtalen, sier hun.
Utsatt oppgjør
Tarifforhandlingene mellom HK og NHO ble utsatt i våres på grunn av vekterstreiken.
–NHO spurte oss om ikke vi kunne utsette forhandlingene til etter sommeren fordi flyselskapene hadde nok annet å ta seg av. Vi var greie og sa ja, og nå forventer vi at NHO er greie med oss i dette oppgjøret, humrer Følsvik.
Er spent
Nestleder i HK-klubben i SAS, John Harald Vestby, er spent før forhandlingene.
– Vi ser at innleie av billig arbeidskraft har begynt i det små og de fleste andre bransjer har bestemmelser om dette i tariffavtalen. Vi har ikke det ennå, men kanskje når vi er ferdige her i dag, sier han og legger til at han også vil ha på plass fagbrevtillegget i bransjen.
Det er satt av en dag til forhandlingene mellom HK og NHO-luftfart
Siste nytt
APPLAUS: Arbeidsminister Marte Mjøs Persen fikk applaus fra HKs representantskap da hun fortalte at mandatet til utvalget som skal vurdere reglene for nattarbeid i varehandelen er klart.
Brian Cliff Olguin
Nå skal det vurderes om butikkansatte skal kunne jobbe etter klokka 21 om kvelden
KAMPKLAR: HK-ledet Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.
Leif Martin Kirknes
HK: Får ikke medlemmene økt kjøpekraft, blir det streik
Mye lest
LØNNSHOPP: Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte øker lønna med 1.300 kroner i måneden
– Det holder bare ikke. Dette skulle rettes opp i, sier leder i Pensjonistforbundet Jan Davidsen om at uføre alderspensjonister i 1954-kullet og senere ikke har fått tilbake «skjermingstillegget».
Håvard Sæbø