Økte minstelønnssatsene for kontoransatte
Handel og Kontor og NHO er enige om en ny utgave av Standardoverenskomsten.
NY AVTALE: HK og NHO ble enige i forhandlingene om Standardoverenskomsten i natt.
Kristian Brustad
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Handel og Kontor og Næringslivets Hovedorganisasjon signerte i natt en revidert utgave av Standardoverenskomsten, godt innenfor tidsfristen. Det er denne tariffavtalen som gjelder for de kontoransatte i industrien, pluss en rekke andre bransjer.
Partene er enige om et generelt tillegg til alle på 0,75 kroner i timen. Satsene for lønnsgruppe 4.4., det vil si de som har inntil tre års høyere utdanning, økes med 8 kroner i timen. Det er en økning på 4,3 prosent. Satsene for de øvrige lønnsgruppene økes tilsvarende. Det generelle tillegget er inkludert i de nye satsene.
Siden Standardoverenskomsten er en minstelønnsavtale, skal alle lønnes utover satsene.
– For de som ligger i nærheten av minstelønnssatsene vil dette monne godt. Mange ligger over satsene, og vil få det generelle tillegget etter det sentrale oppgjøret. Nå regner vi med at de tillitsvalgte klarer å ta ut gode tillegg i de lokale forhandlingene, sier Trine Lise Sundnes, leder i Handel og Kontor.
Skal diskutere lønnssystemet
HK og NHO er enige om å sette ned et utvalg som skal komme med forslag til endringer i Standardoverenskomstens lønnssystem og arbeidstid. Utvalget skal være ferdig innen utgangen av neste år.
– Med mange flere med høyere utdanning, er tiden overmoden for å gjøre dette systemet mer tidsriktig, mener Sundnes.
Venter på pensjonsutredning
I protokollen fra forhandlingene viser HK og NHO til hva partene i frontfaget ble enige om når det gjelder pensjon. De er enige om å avvente spørsmålet om blant annet avtalefesting av tjenestepensjoner til denne utredningen foreligger. Også dette utvalget skal være ferdig innen utgangen av 2015.
Opp til medlemmene
Handel og Kontors forhandlingsutvalg anbefaler medlemmene å stemme ja til forhandlingsresultatet. Innen 20. juni skal de votere over forslaget.
Flere saker
Eirik Dahl Viggen
Tjenestepensjon skaper ulikhet
– Det er ikke greit. Det skaper forskjeller mellom folk i ulike bransjer, sier Emilija Velican.
Herman Bjørnson Hagen
Emilija (28) blir en pensjonstaper: – Det er ikke greit
– Det er vanskelig å stå alene mot arbeidsgiverne, spesielt hvis du er ung og ny, sier Markus Olsen.
Herman Bjørnson Hagen
Synsam-ansatte har fått øynene opp for ordna forhold
Natalija Kandic og Vilde Gjesdal snakket med unge på jobb om blant annet kameraoveråking og arbeidskontrakter.
Brian Cliff Olguin
Natalija og Vilde sjekket Alna-senteret for snusk
FELLESSKAP: Runa Bjørk Erga stiftet nye bekjentskap gjennom lek, moro og diskusjoner.
Brian Cliff Olguin
Ikke bare lek og moro – boligpresset preget sommerkonferansen
Brian Cliff Olguin