Lønnsoppgjøret i 2019:
LO krever økt kjøpekraft og likelønn
LOs fremste tillitsvalgte er samstemte i kravet om økt reallønn, og mange grupper er misfornøyd med lønnsutviklingen.
Fagforbundets leder Mette Nord er svært utålmodig når det gjelder utviklingen av likelønn.
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
torgny@lomedia.no
Økt kjøpekraft til alle er LOs hovedkrav til årets lønnsoppgjør. LO vil at oppgjøret skal fremme likelønn, bekjempe lavlønn og sikre garantiordningene. Sistnevnte er en automatisk justering av lønna.
Kravene er slått fast i LOs såkalte tariffpolitiske uttalelsen som ble vedtatt av LOs representantskap tirsdag. Der heter det at norsk økonomi er innen i en moderat konjunkturoppgang, og at dette bør gi grunnlaget for en reallønnsøkning.
FIKK DU MED DEG DENNE?: – Folk på arbeidstrening tar timer fra deltidsansatte som vil jobbe mer
Beskjedne 0,1 prosent
Det er tydelig utålmodighet å spore etter at fjorårets reallønnsvekst var på beskjedne 0,1 prosent, og LO har vist moderasjon ved de siste oppgjørene.
Et viktig tema i debatten etter LO-lederens innledning var likelønn. Mette Nord, leder i Fagforbundet var svært utålmodig. Rapporten fra Teknisk beregningsutvalg (TBU) som ble lagt fram mandag, viser at kvinner i heltidsstillinger tjener bare 88,5 prosent av det menn gjør.
– Det går alt for seint å utjevne lønnsforskjellene mellom kvinner og menn, sa hun. Hun viste også til at det er ikke sikkert at statistikken viser hele bildet.
Bare penger
Årets tariffoppgjør er et såkalt mellomoppgjør. Det betyr at det bare skal forhandles om penger, og at LO-forbundene sender en felles delegasjon til forhandlingsbordet.
• Nå tar eierne mer av verdiskapninga: Arbeidsfolk må få en større del av kaka, krever LO-lederen
Flere saker
Natalija Kandic og Vilde Gjesdal snakket med unge på jobb om blant annet kameraoveråking og arbeidskontrakter.
Brian Cliff Olguin
Natalija og Vilde sjekket Alna-senteret for snusk
FELLESSKAP: Runa Bjørk Erga stiftet nye bekjentskap gjennom lek, moro og diskusjoner.
Brian Cliff Olguin
Ikke bare lek og moro – boligpresset preget sommerkonferansen
Brian Cliff Olguin
30 ansatte har mistet jobben i Norsk Folkehjelp
Morten Hermansen er glad for at han slipper en runde i lagmannsretten.
Brian Cliff Olguin
Morten får beholde jobben. Arbeidsgiver dropper anken
Unge og midlertidige ansatte i reiseliv og servering er særlig utsatt for seksuell trakassering, ifølge Arbeidstilsynet.
Lina Winge (illustrasjonsbilde)
Sommervikarer har høyere risiko for å bli seksuelt trakassert
En større andel av befolkningen er nå arbeidsledige.
Beate Oma Dahle / NTB