Begjærer Bobbo konkurs
I dag leverte Handel og Kontor inn konkursbegjæring til Nord-Troms tingrett.
Saken oppsummert
eva.ler.nilsen@lomedia.no
Etter drøye fire uker i streik kan de ansatte se langt etter en tariffavtale ved Bobbo storkiosk i Tromsø. Nå går det mot konkurs.
– Jeg håper det er stengt her i løpet av en uke, sier regionsekretær Roger Johansen til HK-Nytt.
Turbulente uker
De fem HK-medlemmene ved bedriften har lenge ønsket regulert lønn og ordnede arbeidsforhold. Derfor krevde de tariffavtale på jobben. Men verken forhandlinger eller mekling fikk arbeidsgiveren til å skrive under på avtalen. 12. mars var streik et faktum.
Underveis har forholdet mellom de streikende og ledelsen mildt sagt utartet. Blant annet er de ansatte blitt truet og dyttet mens de har stått streikevakt.
Et siste forsøk på å komme til enighet via forhandlinger mislyktes også. HK innkalte arbeidsgiver til møte i slutten av mars, men de valgte å melde forfall. Nå har Handel og Kontor vurdert det slik at konkurs er eneste utvei for å sikre at de ansatte får det de har krav på.
Lønn til gode
De streikende ansatte fikk ikke utbetalt lønn slik de skulle den 20. mars. Lønna er for dager de allerede hadde jobbet. Innehaver Elin Karlsen har opplyst til HK-Nytt at bedriften ikke har råd til å utbetale lønn, siden de har tapt så mye penger på streiken. Handel og Kontor sendte inn krav om at lønna skulle utbetales innen en uke, men det skjedde ikke. Derfor gikk forbundet i dag til tingretten.
– Vi har levert inn en konkursbegjæring i dag. Det er for å kunne sikre de ansatte lønn og feriepenger gjennom lønnsgarantifondet, slik prosedyren er ved konkurser, sier Roger Johansen.
Han har blitt fortalt at behandlingen av konkursbegjæringen ikke skal ta lang tid i retten.
– Jeg håper vi er inne i den siste streikeuka nå, sier han.
Vakt hele påsken
Bobbo storkiosk har fortsatt sitt opphørssalg gjennom hele påsken. De ansatte og HK-representanter har svart med å stå streikevakt de samme dagene.
– Det ble ikke påskeferie i år. Verken for de ansatte eller for meg. Vi er inne i den femte streikeuka nå og begynner å bli slitne, men vi følger selvfølgelig denne saken helt i mål, sier Johansen.
Flere saker
Natalija Kandic og Vilde Gjesdal snakket med unge på jobb om blant annet kameraoveråking og arbeidskontrakter.
Brian Cliff Olguin
Natalija og Vilde sjekket Alna-senteret for snusk
FELLESSKAP: Runa Bjørk Erga stiftet nye bekjentskap gjennom lek, moro og diskusjoner.
Brian Cliff Olguin
Ikke bare lek og moro – boligpresset preget sommerkonferansen
Brian Cliff Olguin
30 ansatte har mistet jobben i Norsk Folkehjelp
Morten Hermansen er glad for at han slipper en runde i lagmannsretten.
Brian Cliff Olguin
Morten får beholde jobben. Arbeidsgiver dropper anken
Unge og midlertidige ansatte i reiseliv og servering er særlig utsatt for seksuell trakassering, ifølge Arbeidstilsynet.
Lina Winge (illustrasjonsbilde)
Sommervikarer har høyere risiko for å bli seksuelt trakassert
En større andel av befolkningen er nå arbeidsledige.
Beate Oma Dahle / NTB