Indiske butikkansatte har nå rett til å sitte på jobb
Den indiske delstaten Tamil Nadu har lovbestemt at butikkansatte skal få lov til å sitte i løpet av arbeidsdagen. Fagbevegelsen er fornøyd, men sier dette bare er begynnelsen.
KJEMPET FOR STOLER: Indisk stat har lovbestemt at butikkansatte skal få lov til å sitte i løpet av arbeidsdagen.
Wikimedia
Saken oppsummert
harald@lomedia.no
Nabostaten Kerala innførte det samme påbudet i 2018, og nå blir Tamil Nadu den andre indiske staten der butikkeiere er pålagt å ha stoler tilgjengelig for sine salgsmedarbeidere.
Rundt åtte prosent av den indiske arbeidsstyrken jobber i handelsnæringen. I en stat som Tamil Nadu er det stort sett kvinner fra den lavere middelklassen som er ansatt i bransjen, der de har lange arbeidsdager og gjerne også lang arbeidsvei. Det kan bety 15–16 timer i strekk uten sittepause, noe som kan føre til åreknuter og andre helseproblemer.
Les også: Regjeringens første grep: Sender ut lov om kollektiv søksmålsrett
Protesterte med stolbæring
I Kerala dannet butikkassistenter og andre sitt eget forbund. De protesterte i gatene gjennom å bære stoler over hodet, for å vise klart og tydelig hva problemet var. I 2018 fikk de gjennomslag der, og nå har altså Tamil Nadu kommet etter.
Det er forbundsleder Viji Palithodi svært fornøyd med.
– Men det avgjørende er gjennomføringen. Vi i forbundet sjekker jevnlig rundt i butikker om det er sittemuligheter for de ansatte. Loven er meningsløs hvis den ikke håndheves, sier hun.
Les også: Tess dropper omstridt «tilstedebonus»
Bare en begynnelse
Tamil Nadus arbeidsminister R Kirlosh Kumar sier at myndighetene også vil gjennomføre kontroller.
– Dette er et helt essensielt velferdsgode for arbeiderne, og vi skal sørge for at butikkeierne følger loven, sier han.
Fagbevegelsen er fornøyd med loven, men sier dette bare er begynnelsen. Fortsatt gjenstår mye kamp for bedre lønninger, lovlige dopauser og mindre overvåking av de ansatte.
– Butikkeierne forsvarer bruken av overvåkingskameraer, og sier de brukes for å unngå butikktyverier. Men i praksis brukes de til å overvåke de ansatte. Stemningen i butikkene er svært trykkende, sier Dhanalakshmi.
Les også: 8.360 kroner mer i året til de ansatte i arbeiderbevegelsen
Flere saker
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Bildet er fra 2014
Sissel M. Rasmussen
Lillehammer kommune vil at butikkansatte skal jobbe på søndager
Brian Cliff Olguin
LOs mann i Brussel
Folketrygdloven er endret for å gi frilansere bedre rett til sykepenger.
Kasper Holgersen
Nye lover og regler i 2026. Se oversikten her
Hvis du ikke aksepterer oppsigelsen, må du kreve forhandlinger med arbeidsgiver.
Colourbox
Har du blitt oppsagt? Disse reglene må sjefen din følge
Brian Cliff Olguin

