JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Sjukefravær

Vil lovfeste sjukelønn fra jobben i et år

I dag må arbeidsgivere kun betale ut sjukepenger i 16 dager. Etter det må du selv sørge for å få penger fra Nav.
– Det var helt avgjørende for å bli frisk, sier Byggmakker-ansatte Vegar Bakkan Haugdahl om at lønna kom inn på konto da han var sjukemeldt.

– Det var helt avgjørende for å bli frisk, sier Byggmakker-ansatte Vegar Bakkan Haugdahl om at lønna kom inn på konto da han var sjukemeldt.

Herman Bjørnson Hagen

Saken oppsummert

herman@lomedia.no

I Byggmakker trenger ikke de ansatte å bekymre seg for om lønna kommer inn på konto når de er sjukmeldte.

Det gjør den, så de ansatte slipper å vente på sjukepenger fra Nav.

Sånn er det ikke for alle.

Noen går over en måned uten inntekt, før Nav betaler ut sjukepengene de har krav på.

Det vil forbundsleder i Handel og Kontor (HK), Christopher Beckham, gjøre noe med.

Slapp å bekymre seg

HK-Nytt har fortalt historien til 36 år gamle Vegar Bakkan Haugdahl. Han jobber på Byggmakker i Steinkjer.

Fra november 2023 til november 2024 var han sjukmeldt på grunn av angst og depresjon.

Haugdahl kjøpte sin egen leilighet på Sparbu utafor Steinkjer i 2022. Både boliglånet og alt annet har blitt dyrere sia den gang.

– Det er dyrt å bo aleine. Det at lønna kom som normalt, gjorde at jeg slapp å bekymre meg for økonomien. Det var helt avgjørende for å bli frisk, sier han.

Vil endre loven

– Vegar Haugdahls historie viser hvor viktig dette er, sier Beckham.

I Landsoverenskomsten, som er den tariffavtalen som omfatter flest ansatte i varehandelen, blei det forhandla fram tre måneder full lønn under sjukdom i 2022.

Det betyr at arbeidsgiver betaler ut vanlig lønn i tre måneder, hvis man blir sjuk. Da vil man også ha opptjening av pensjon og feriepenger.

Bedriften må selv sørge for å få penger tilbakebetalt fra Nav. Etter det må den ansatte selv sørge for å sjukepenger fra Nav.

– Vi ønsker i første omgang en lovendring slik at arbeidsgiver må betale ut sjukepenger i et helt år. Så må Nav betale tilbake til bedriften. Det vil gi mer trygghet til de ansatte og bedriftene, sier Beckham.

Da vil alle ansatte slippe vente på sjukepenger fra Nav. Det vil heller ikke kun gjelde de som har en tariffavtale på jobben.

– Folk har lagt opp liva sine etter lønningsdatoen. Mange av våre medlemmer har ikke råd til å betale regninger mens de venter på penger fra Nav, sier HK-lederen.

LO jobber også for at alle arbeidstakere skal få sjukelønna forskuttert fra jobben.

Christopher Beckham

Christopher Beckham

Brian Cliff Olguin

Inviterer til samarbeid

Beckham mener denne ordninga ikke vil bli dyrere for bedriftene.

I dag er det 15 ukers saksbehandlingstid hos Nav for refusjon av sykepenger som arbeidsgiver har betalt ut.

HK-lederen understreker at hvis man skal legge opp til forskuttering av sjukepenger i loven, må det også bli enklere for bedriftene å få pengene tilbake fra Nav. 

– Vi må sette oss ned med arbeidsgiverne og snakke om hvordan vi kan få til denne lovendringa, sier Beckham.

Virke sier nei

HK-Nytt har spurt arbeidsgiverorganisasjonen Virke om hva de mener om en lovfesting av forskuttering av sjukepenger.

I en epost skriver Stian Sigurdsen, direktør for samfunn, at de er enige i HKs problembeskrivelse – det tar for lang til å få sjukepenger fra Nav, og prosessen er for komplisert.

Men Sigurdsen er ikke enig i at arbeidsgiverne skal pålegges å forskuttere sjukepenger.

– Innsatsen bør heller rettes inn for å løse problemet, slik at forskuttering fra arbeidsgiverne blir unødvendig. Det å pålegge alle virksomheter å forskuttere sjukepenger fra Nav er å behandle symptomene, framfor å behandle årsaken. Arbeidsgiverne bør ikke pålegges å løse denne offentlige oppgaven, konkluderer han.

Sjukepenger på 1-2-3

Hvis du blir sjukmeldt, må jobben betale sjukelønna de første 16 dagene. Dette kalles arbeidsgiverperioden.

Deretter må du selv søke Nav om å få sjukepenger.

Du kan få sjukepenger tilsvarende lønna du skulle hatt. Maksgrensa er 6 G (780.960 kroner per 1. mai 2025).

Du får sjukepenger i maks ett år.

Du får bare feriepenger for de første 48 dagene med sjukepenger fra Nav.

Du får ikke pensjon av sjukepengene dine.

I flere tariffavtaler har man blitt enige om full lønn under sjukdom eller at jobben betaler ut sjukepengene og får det tilbakebetalt fra Nav.

Kilder: Nav, LO

– En stor trygghet

Samme år som full lønn under sjukdom i tre måneder kom inn i tariffavtalen, blei HK-klubben og Byggmakker enige om å innføre ordninga i et helt år. De ansatte får også full lønn under foreldrepermisjon.

– Det er kjempeviktig for ansatte i alle ulike livsfaser, sier nestleder i konsernklubben Frank Tommy Noem.

Selv jobber han på Byggmakkers sentrallager for Midt-Norge i Steinkjer.

Frank Tommy Noem

Frank Tommy Noem

Herman Bjørnson Hagen

Hos Nav er det fem ukers saksbehandlingstid på sjukepenger. Man kan først søke etter de første 16 sjukedagene.

Det betyr at man kan ende opp med å gå over en måned uten inntekt når man er sjukmeldt.

– De som eier bolig kan snakke med banken og få utsatt betaling på lånet. Det er nok ikke så lett hvis du leier. Derfor er det en stor trygghet å vite at pengene kommer inn på konto som vanlig, sier Noem.

I tillegg får de ansatte full opptjening av feriepenger og pensjon. Fra Nav får man kun feriepenger for de første 48 dagene med sjukepenger eller foreldrepermisjon.

– Da veit man også at man har råd til å ta ferie selv om man var sjuk eller fikk barn året før, sier Noem.

Også Noem ønsker seg en lovfesting av retten til full lønn under sjukdom. Men han mener det likevel må inn i tariffavtalene.

– Det er enkelt for en regjering å endre loven tilbake. Det er mye vanskeligere for arbeidsgiverne å fjerne ordninger fra tariffavtalen.

HK-Nytt har tidligere omtalt at både Jysk og bakkeselskapet Aviator har full lønn under sjukdom i ett år.

Krav

Nå har også Fellesforbundet, som er det største forbundet i privat sektor, sagt at de er villige til å streike for å få forskuttering av sjukepenger inn i tariffavtalene. Resultatet av forhandlingene mellom Fellesforbundet og Norsk Industri er førende for alle forhandlinger som kommer etter.

HK-leder Christopher Beckham liker det han hører fra Fellesforbundet.

– Det kravet støtter vi helhjertet opp om, sier han til HK-Nytt.

Les også: Katrine hadde bare råd til 10 dager ferie etter at hun fikk barn

Dette er full lønn under sjukdom

Dette er HKs krav om full lønn under sjukdom.

Bedriftene fortsetter å betale lønn til sykmeldte også etter 16 dager, og får selv refundert penger fra Nav, slik at den sykmeldte slipper å gjøre det. Dette kalles forskuttering av sykepenger.

Bedriftene utbetaler feriepenger også etter 48 dagers sykefravær og foreldrepermisjon.

Bedriften betaler sykepenger av lønn over 6G (780.960 kroner per 1. mai 2025).

Må få ned fraværet

Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng sier Arbeiderpartiet garanterer for sjukelønna.

– Dagens ordning er en av grunnpilarene i det norske velferdssamfunnet. Den er også en av de mest sjenerøse og inkluderende, sammenligna med andre land, skriver Stenseng i en e-post til HK-Nytt.

Stenseng mener at dagens regelverk i hovedsak fungerer godt, og vil ikke utvide det nå.

– Fokuset må være på å få ned sjukefraværet, sier Stenseng og viser til den nye avtalen om et inkluderende arbeidsliv (IA-avtalen) som gjelder fram til 2028.

I denne avtalen er myndighetene og partene i arbeidslivet enige om en rekke tiltak for å få ned fraværet.

– Blant annet sendte regjeringa i desember ut forslag om tydeligere krav til både sjukmeldte og arbeidsgivere, skriver Stenseng.

Stenseng skriver at partene i arbeidslivet kan avtale forskuttering av sjukepenger gjennom tariffavtalene.

– Slike avtaler er utstrakt i arbeidslivet.