Søndagsåpne butikker
Slik argumenterer Oslo-byrådet for at butikkene skal ha søndagsåpent
Oslo-byrådet mener at også Oslo-folk er turister. Slik argumenterer de for at hovedstaden skal defineres som et typisk turiststed med søndagsåpne butikker.
Grünerløkka er en av bydelene som har fått mulighet til å svare på høringen.
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
katharina@lomedia.no
Høyre-byrådet i Oslo ønsker søndagsåpne butikker i hovedstaden. I dag er det ikke lov, ifølge helligdagsloven, bortsett fra dagligvarebutikker med en salgsflate på mindre en 100 kvadratmeter.
Det vil Oslo gjøre noe med. Kommunen er allerede i gang med en søknad til Statsforvalteren som kan gi dispensasjon fra loven ved å gi et område status som typisk turiststed.
Nå vil Oslo kommune ha innspill fra bydelene om hvilke gater og steder i Oslo som egner seg som typiske turiststeder. De har sendt ut et høringsbrev til bydelene Frogner, Gamle Oslo, Grünerløkka og St. Hanshaugen.
Ifølge nrk.no er disse stedene aktuelle som typiske turiststeder: Aker Brygge, Tjuvholmen, Bjørvika og Sørenga, deler av Grønland og Tøyen og enkeltgater som Bogstadveien på Majorstua og Thorvald Meyers gate på Grünerløkka.
HK-Nytts kartlegging viser at én av tre kommuner er typiske turiststeder.
Turister kan også være Oslo-folk
Typiske turiststeder kjennetegnes ved at butikkene er avhengig av turistene for å få det til å gå rundt, heter det i forarbeidene til helligdagsloven.
Byrådet i Oslo mener at begrepet turist må tolkes mye videre og også omfatte Oslo-folk som reiser innad i byen for å handle.
«Turister i sentrum er de som besøker området, men ikke er faste beboere eller de som har sin jobb i sentrum. Disse besøkende kan være fra andre steder i byen, i omegn, andre steder i Norge og fra utlandet,» heter det i brevet.
HK: – Vi vil slåss
Handel og Kontor (HK) er imot søndagsåpen butikker. Fagforeningsleder John Thomas Suhr i Oslo-Akershus HK har tidligere sagt til HK-Nytt at forslaget fra Høyre-byrådet er «et av de voldsomste angrepa på arbeidsfolk».
– Åpner de døra i storbyene, torpederes den felles fridagen som arbeidsfolk har kjempa fram, sa Suhr til HK-Nytt.
Med rundt 20.000 medlemmer, er Oslo-Akershus HK Norges største fagforening. Mange av medlemmene jobber i varehandelen og vil bli påvirket om Oslo blir et typisk turiststed.
– Vi kommer til å slåss mot dette med alt vi har, sa han.
Bydelene har 19. april som frist for å svare på høringen.
Les denne: Politiet stoppet ulovlig søndagshandel
Hva er et typisk turiststed?
• Mindre steder med få fastboende og mange tilreisende hvor salget i perioder hovedsakelig skjer til turister.
• Et kjennetegn er at næringsdrivende ofte er avhengig av turistene for å få det til å gå rundt.
• Mange butikker i byer og på større steder kan oppleve større omsetning i turistsesongen, men denne økningen kan neppe sies å være så vesentlig at det begrunner unntak fra helligdagsloven.
Kilde: Fra forarbeidene til Ot.prp. nr. 75 (1996–97)
Flere saker
Pensjonister kan forvente seg en månedlig økning og etterbetaling for mai.
Gorm Kallestad / NTB
Så mye øker pensjonen din i 2025
LO-leder Kine Asper Vistnes og kommunalminister Kjersti Stenseng er opptatt av å få fart på boligbyggingen.
Leif Martin Kirknes
Regjeringen gir en milliard ekstra til Husbanken
USAs president Donald Trump lager trøbbel for Norsk Folkehjelp.
Kent Nishimura / Reuters / NTB
Trump-kutt: 30 kan miste jobben i Norsk Folkehjelp
BLID: – Jeg er glad i å hjelpe mennesker, sier Charlotte Bakke som i tillegg til å jobbe i butikken er blitt hovedtillitsvalgt.
Brian Cliff Olguin
Charlotte tok grep: Syntes lønna på Normal var for lav
Nå har de en dag mindre til barn, fritid og hvile
I 40 butikker manglet de ansatte skriftlige arbeidsavtaler. Illustrasjonsfoto
Colourbox.com
Ansatte i 300 butikker hadde mangelfulle arbeidskontrakter: – Alvorlig
Hva er et typisk turiststed?
• Mindre steder med få fastboende og mange tilreisende hvor salget i perioder hovedsakelig skjer til turister.
• Et kjennetegn er at næringsdrivende ofte er avhengig av turistene for å få det til å gå rundt.
• Mange butikker i byer og på større steder kan oppleve større omsetning i turistsesongen, men denne økningen kan neppe sies å være så vesentlig at det begrunner unntak fra helligdagsloven.
Kilde: Fra forarbeidene til Ot.prp. nr. 75 (1996–97)