Økonomi
Prisene steg mer enn ventet i fjor
Alt ble dyrere også i fjor – og vesentlig dyrere enn man trodde på starten av året.
Kasper Holgersen
Saken oppsummert
steinar.schjetne@lomedia.no
Prisene ble 3,1 prosent høyere i gjennomsnitt i fjor. Det viser tallene Statistisk sentralbyrå (SSB) kom med fredag morgen. Det er på nivå med prisveksten i 2024 og høyere enn de fleste trodde ved inngangen til året.
I desember steg prisene med 3,2 prosent.
Maten ble litt billigere i julemåneden – hovedsakelig på grunn av tilbudskampanjer og kjedenes priskriger – men sammenlignet med 2024 var matprisene hele 5,2 prosent høyere i desember i fjor.
– Vi er vant til å se at matvareprisene faller fra november til desember som følge av diverse tilbud og kampanjer på julevarer. Dette så vi i år også. Vi så imidlertid at prisene falt mindre i 2025 enn året før. Dette trakk tolvmånedersveksten for både matprisene og KPI opp, sier Espen Kristiansen, seksjonssjef i SSB.
Bommet i lønnsoppgjøret
Med en prisvekst i prisene på 3,1 prosent ligger vi fortsatt et godt stykke unna Norges Banks mål om en prisvekst på 2 prosent. Like viktig: Vi er langt unna det som ble lagt til grunn for lønnsoppgjøret i fjor.
Fellesforbundet og Norsk Industri baserte forhandlingene på anslaget fra Tekniske beregningsutvalg. Det var på 2,7 prosent.
Forhandlingene om lønnsveksten i den konkurranseutsatte industrien – det såkalte frontfaget – endte med en ramme på 4,4 prosent. Dermed skulle reallønnsveksten ende på 1,7 prosent i fjor, basert på det partene forutsatte.
Drøyt 2.000 kroner mindre
Når prisveksten ble høyere enn ventet, blir reallønnsveksten – det du sitter igjen med når prisveksten er trukket fra – lavere.
Hvis du tjente 600.000 kroner i året, vil en lønnsvekst på 4,4 prosent innebære over 26.000 kroner mer på lønnsslippen. Men når prisveksten – hvor mye dyrere varer og tjenester ble – trekkes fra, har du reelt sett fått mye mindre å rutte med:
Hvis prisveksten hadde blitt det partene ventet, skulle du hatt en reallønnsvekst på drøyt 10.000 kroner, men med det som er resultatet nå, blir den bare snaut 8.000 kroner.
Det er langt fra den økningen i kjøpekraft fellesforbundet og LO-familien så for seg at medlemmene skulle få.
Flere saker
Jone Einar Handeland (1962 – 2025)
Privat
Jone var rett og slett hel ved
Nestleder Samra Ahktar i HK gleder seg over medlemsveksten.
Brian Cliff Olguin
Handel og Kontor har satt nok en medlemsrekord
Illustrasjonsbilde
Brian Cliff Olguin
Skal deltidsansatte ha rett på betalt overtid? Nå kommer rettsakene
– Å bli syk er ikke noe man planlegger, sier Anniken Oline Brandal.
Yngvil Mortensen
– Kutt i sykelønna kan gjøre syke enda sykere
Fredrik Varfjell/NTB
Høyre åpner for kutt i sykelønna. Det skaper kraftige reaksjoner i LO
Vistnes synes Høyre ikke klarer å fornye seg og går etter de samme sporene som de går i hele tiden.
Leif Martin Kirknes

