HK-medlemmer forbereder seg på storstreik
Over 30.000 LO-medlemmer går søndag ut i streik dersom LO og NHO ikke blir enige i årets lønnsoppgjør.
PÅ SØNDAG KAN DET BLI STREIK: Onsdag møtes LO og NHO til mekling i årets lønnsoppgjør. Blir de ikke enige, blir det storstreik fra søndag.
Erlend Angelo
Saken oppsummert
hk-nytt@lomedia.no
Like før påske brøt LO forhandlingene med arbeidsgiverne i NHO. Nå har også den frivillige meklingen havarert. Onsdag formiddag starter riksmekleren jobben med å få partene til å bli enige. Fristen er midnatt førstkommende lørdag. Blir de ikke enige, går rundt 30.000 LO-medlemmer i en rekke bedrifter og bransjer ut i streik fra søndag morgen.
Hovedkravet fra LO er økt kjøpekraft, forbedringer i pensjonen og bestemmelser som skal demme opp for sosial dumping i industrien.
LES OGSÅ: LO krever bedre pensjon og mer lønn
Siden dette oppgjøret er samordnet på LO-siden, vil en streik omfatte mange av LOs medlemmer i privat sektor. LO har i dag offentliggjort sitt første streikeuttak, som vil gjelde fra søndag morgen. Her er lista over hvilke bedrifter som vil bli rammet av en eventuell streik.
Handel og Kontor har flere tariffavtaler med NHO, og er en del av dette tariffoppgjøret. Forbundet har i første omgang varslet at de vil ta ut medlemmene sine i streik på totalt 89 bedrifter. HK-medlemmene jobber i ulike industribedrifter, mediebedrifter, transportbedrifter og i idrettsorganisasjoner.
Blir konflikten langvarig, kan streiken bli trappet opp.
Her er de bedriftene hvor HK har varslet streik for sine medlemmer
Flere saker
ZERO, NADA, NIKS: – Vi fikk ingenting i årets lokale forhandlinger, sier konserntillitsvalgt Elisabeth Andreassen i Coop Øst.
Coop-tillitsvalgt: – De lokale lønnsforhandlingene er bare tull
Tømrer Stian Flobergseter har tro på Ap-regjeringen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette forventer arbeidsfolk av Støre-regjeringen nå
Konserntillitsvalgt Gard Nordberg i Kiwi.
Brian Cliff Olguin
Erfarne butikkansatte går opp i lønn
Snart øker pensjonsalderen. Det betyr at de fleste jobbe må jobbe lengre enn før.
Jonas Sandboe
Så lenge må du jobbe for å gå av med pensjon
FORNØYD: Det blir minst fire nye år med søndagsfri for butikkansatt og tillitsvalgt Aina Grosberghaugen Hals.
Brian Cliff Olguin
Butikkansatt Aina jubler for søndagsfri
NYTT STORTING: 18 HK-medlemmer skal finne plassene sine når Stortinget igjen trer sammen etter valget. Dette bildet er tatt i 2023.
Jonas Fagereng Jacobsen