Lønnsøkning:
Direktørene i varehandelen ble lønnsvinnere
Direktørene i privat sektor fikk 50.000 kroner mer i pandemiåret.
NHO-direktør Ole Erik Almlid
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
torgny@lomedia.no
Mens gjennomsnittslønna i 2021 økte med 3,5 prosent, sikret direktørene i privat sektor seg en lønnsvekst på 4,9 prosent. Det betyr at gjennomsnittsdirektør hadde en lønnsvekst i pandemiåret på nesten 50.000 kroner. Gjennomsnittlig direktørlønn er i underkant av 1,1 millioner kroner.
Varehandelen fikk mest
Det er direktørene i varehandelen som fikk det største tillegget. Disse direktørene hadde en lønnsvekst på 7,5 prosent.
Direktørene i oljebransjen var de som kom dårligst ut med en lønnsnedgang på 0,9 prosent, men de har fortsatt til salt i maten. Det er denne gruppa som har det høyeste lønnsgjennomsnittet med over 2,6 millioner kroner.
Sjekk din bransje: Ansatte i bank og butikk ble lønnsvinnere i fjor
Offentlige toppledere betydelig opp
Det er Teknisk beregningsutvalg (TBU) som har publisert oversikten som omfatter over 32.000 heltidsansatte administrerende direktører i privat sektor.
TBU har også publisert tall for toppledere i offentlig sektor. Deres gjennomsnittslønn ligger over deres kolleger i privat sektor. I det offentlige er topplederlønna i på litt over 1,2 millioner kroner. Deres lønnsvekst i fjor var på 4,7 prosent.
Toppledernes ansatte i stat og kommune hadde en gjennomsnittlig lønnsvekst på 2,7 prosent i fjor.
Direktørlønna
Flere saker
Tømrer Stian Flobergseter har tro på Ap-regjeringen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette forventer arbeidsfolk av Støre-regjeringen nå
Konserntillitsvalgt Gard Nordberg i Kiwi.
Brian Cliff Olguin
Erfarne butikkansatte går opp i lønn
Snart øker pensjonsalderen. Det betyr at de fleste jobbe må jobbe lengre enn før.
Jonas Sandboe
Så lenge må du jobbe for å gå av med pensjon
FORNØYD: Det blir minst fire nye år med søndagsfri for butikkansatt og tillitsvalgt Aina Grosberghaugen Hals.
Brian Cliff Olguin
Butikkansatt Aina jubler for søndagsfri
NYTT STORTING: 18 HK-medlemmer skal finne plassene sine når Stortinget igjen trer sammen etter valget. Dette bildet er tatt i 2023.
Jonas Fagereng Jacobsen
Disse HK-medlemmene kom inn på Stortinget
F.v: HK-leder Christopher Beckham, Fagforbundets leder Mette Nord, LO-leder Kine Asper Vistnes og Fellesforbundets nye leder Christian Justnes på Aps valgvake.
Håvard Sæbø