Lønnsøkning:
Direktørene i varehandelen ble lønnsvinnere
Direktørene i privat sektor fikk 50.000 kroner mer i pandemiåret.
NHO-direktør Ole Erik Almlid
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
torgny@lomedia.no
Mens gjennomsnittslønna i 2021 økte med 3,5 prosent, sikret direktørene i privat sektor seg en lønnsvekst på 4,9 prosent. Det betyr at gjennomsnittsdirektør hadde en lønnsvekst i pandemiåret på nesten 50.000 kroner. Gjennomsnittlig direktørlønn er i underkant av 1,1 millioner kroner.
Varehandelen fikk mest
Det er direktørene i varehandelen som fikk det største tillegget. Disse direktørene hadde en lønnsvekst på 7,5 prosent.
Direktørene i oljebransjen var de som kom dårligst ut med en lønnsnedgang på 0,9 prosent, men de har fortsatt til salt i maten. Det er denne gruppa som har det høyeste lønnsgjennomsnittet med over 2,6 millioner kroner.
Sjekk din bransje: Ansatte i bank og butikk ble lønnsvinnere i fjor
Offentlige toppledere betydelig opp
Det er Teknisk beregningsutvalg (TBU) som har publisert oversikten som omfatter over 32.000 heltidsansatte administrerende direktører i privat sektor.
TBU har også publisert tall for toppledere i offentlig sektor. Deres gjennomsnittslønn ligger over deres kolleger i privat sektor. I det offentlige er topplederlønna i på litt over 1,2 millioner kroner. Deres lønnsvekst i fjor var på 4,7 prosent.
Toppledernes ansatte i stat og kommune hadde en gjennomsnittlig lønnsvekst på 2,7 prosent i fjor.
Direktørlønna
Flere saker
Bakkeselskapet Menzies Aviation på Gardermoen vil bli hardest rammet ved en streik.
Brian Cliff Olguin
Seks flyplasser kan bli rammet av streik
Coop Marked Kjerknesvågen selger også bensin.
Privat
Coop-butikk anmeldt for ulovlig søndagsåpent. Politiet henla saken
En polansatt får erstatning etter drapstrusler.
Marius Fiskum/Illustrasjon
Kvinne får erstatning ni år etter at hun ble drapstruet på jobb
Felleskjøpet
Anmeldte Felleskjøpet for ulovlig søndagsåpent. Nå er saken henlagt
Etter ett år i jobben, ble Hurtigrute-koordinatoren tillitsvalgt og har i praksis fungert som klubbleder siden mai 2023.
Yngvil Mortensen
Få norske på Hurtigruta: – Overrasket meg
KJEMPET FOR ORDNA FORHOLD: Ruth Karin Roald (t.v )og Randi Gjersvik Kristiansen på streikevakt utenfor Krysset dagligvare i Bodø i 1976.
Arbeiderbladet/Arbark

