Expert og HK skal til mekling om tariffavtalene
Handel og Kontors krav om videreføring av tariffavtalene i Expert blir gjenstand for mekling på mandag.
MEKLING: Det er meklingsinstituttet som skal forsøke å få HK og Expert til å enes om avtaleforholdene i elektronikkjeden.
Erlend Angelo, Magasinet for fagorganiserte
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Elektronikkjeden Expert har nektet å videreføre tariffavtalene for sine 23 egeneide butikker etter at de meldte seg ut av arbeidsgiverorganisasjonen Virke. Torsdag fikk imidlertid HK bekreftet at Expert sier ja til å signere tariffavtalene for omlag halvparten av disse butikkene. Det er fordi et flertall av de ansatte i de aktuelle butikkene skal ha stemt ja til fortsatt å ha tariffavtale framfor bedriftens egen bonusavtale – en avstemning som HK forøvrig har vært sterkt kritisk til.
HKs krav om tariffavtale på de øvrige butikkene blir imidlertid gjenstand for mekling hos kretsmekleren på mandag.
Les også: Massiv støtte til de HK-organiserte i Expert
Klare for streik
Handel og Kontors nestleder Bjørn Mietinen håper Expert vil undertegne tariffavtalene for de aktuelle butikkene under meklingen. Ellers blir det streik.
– I de fleste tilfeller pleier det å gå bra. Hvis ikke må vi gjennomføre normal prosedyre og gå til konflikt. Slik er arbeidslivets spilleregler, sier han til HK-Nytt.
Streiken kan iverksettes tidligst fredag i neste uke, etter arbeidstvistloven.
Les også: Kundene raser mot Expert
Expert håper å unngå streik
Morten Hovland, personalleder i Expert, håper at streik kan unngås.
– Vi ønsker ingen streik, det håper jeg ikke at det blir. Det er vårt utgangspunkt når vi går inn i meklingsmøtet, og det samme utgangspunktet regner jeg med at Handel og Kontor også har, sier han til HK-Nytt.
Hovland vil ikke svare ja eller nei på spørsmålet om han kommer til å skrive under på tariffavtalene under meklingen på mandag.
– Vi er opptatt av det lokale demokratiet. De ansatte har selv valgt om de vil ha tariffavtale eller ikke gjennom avstemninger på butikkene. Det synes vi er den mest korrekte måten å gjøre det på. HK kan ikke overprøve medlemmene sine, sier Hovland.
Flere saker
Populær tilbud gjennom medlemskapet i HK.
Colourbox
Flere HK’ere får advokathjelp
AUF-leder Gaute Børstad Skjervø hylles etter sin siste tale som AUF-leder.
Ville bare sjekke damer. Så gikk han til topps i AUF
Hver sommer får Arbeidstilsynet mange spørsmål fra arbeidstakere som hadde gledet seg til ferie, men som har fått ferieplanene ødelagt av sykdom.
Colourbox
Syk i ferien? Dette må du gjøre
Å få jobb i Kjøllefjord skulle vise seg å bli vanskelig
Fagforeningslederen var arbeidsledig i åtte år
Fra august heves aldersgrensen for å slippe egenandeler på helsetjenester fra 16 til 18 år.
Thomas Brun
Alle under 18 år slipper å betale for helsehjelp
– Arbeidstakere uten kontrakt kan miste rettigheter, sier statssekretær Line Eldring (Ap).
Jan-Erik Østlie

