3,8 prosent i Polet
Handel og Kontor og Vinmonopolet er enige om en lønnsøkning på 3,8 prosent.
Saken oppsummert
eva.ler.nilsen@lomedia.no
Like før påske underskrev de protokollen, Handel og Kontor og ledelsen i Vinmonopolet. Forhandlingene er sluttdelen av mellomoppgjøret i Spekter-området, og ga de ansatte i polet en lønnsøkning på 3, 8 prosent fra 1. april. Dette inkluderer resultatet fra de såkalte A-delsforhandlingene mellom LO Stat og arbeidsgiverforeningen Spekter. Der ble det gitt et generelt tillegg på 3.900 kroner per år til alle. I tillegg ble det gitt et lavlønnstillegg på 1.950 kroner til dem som har en årslønn på under 340.715 kroner i året.
– Forhandlingene med Vinmonopolet gikk veldig bra. Vi diskuterte jo bare lønn. Resultatet på 3,8 prosent er vi veldig fornøyd med, sier forhandlingsleder for de HK-organiserte, Karin Solum.
Forhandlingene med Vinmonopolet kalles B-delsforhandlingene i Spekter-oppgjøret, hvor bedriftene forhandler med forbundet. HK har, i tillegg til Vinmonopolet, også en annen tariffavtale innenfor Spekter, nemlig den for Norges Håndballforbund. Men her forhandles det uten HK til stede.
– Ja, de skal forhandle på egen hånd, de tar det som rene lokale forhandlinger. Det skjer 29. april, opplyser Solum.
Flere saker
STORT OPPMØTE: Oslo-politiet slår fast at det var mellom 700 og 800 som deltok på markeringen.
Per Flakstad
LOs Palestina-markering: – Israel ut av Eurovision
Jonas Sandboe
NHO vil ikke forhandle om tjenestepensjon i lønnsoppgjøret
Cecilie Wirkola, leder av LO Finans Sparebank1 Nord-Norge.
Jonas Sandboe
Fleksibel arbeidstid kan ødelegge familielivet
– Det er ikke fred i Gaza, understreker Line Khateeb.
Jonas Sandboe
Lederen av Palestinakomiteen: – Presset må økes
– Det er ikke nok å bare bruke ord. Derfor streiker vi, fordi at nok er nok, sier LO i Oslos leder Ingunn Gjerstad.
Leif Martin Kirknes
Flytter dato for politisk streik etter kritikk
HK Danmark

