Koronakrisa:
Tre av ti sitter fortsatt på hjemmekontor
Selv om samfunnet har åpnet opp igjen, er det fortsatt mange som fortsatt jobber hjemmefra, og seks av ti har ikke klemt noen utenfor husstanden den siste uken.
Selv om kravet om å legge til rette for hjemmekontor ble fjernet for tre uker siden, svarer fortsatt 30 prosent at de hovedsakelig jobber hjemmefra. Illustrasjonsfoto:
colourbox.com
Saken oppsummert
I den nyeste oppdateringen av Norsk koronamonitor fra Opinion svarer 30 prosent av arbeidstakerne at de hovedsakelig hadde hjemmekontor forrige uke, det er like mange som uken før.
– Gjenåpningen har så langt ikke medført en folkevandring tilbake til kontorene. Og hjemmekontor er nok uansett kommet for å bli for mange, sier seniorrådgiver Nora Clausen i Opinion.
21 prosent av befolkningen sier de i hovedsak har sluttet å gå ut av huset, en økning på 2 prosentpoeng fra uken før.
Rekordhøye 39 prosent sier de eller noen i husstanden har hatt sykefravær på grunn av koronasituasjonen den siste måneden. 35 prosent sier noen i husstanden er forkjølet eller mistenker koronasmitte. Også det er ny rekord.
Kommentar: «Hjemmekontor – fra påbud til frynsegode som øker forskjellene i arbeidslivet»
Klemmene sitter litt løsere enn før; 40 prosent sier de har klemt noen de ikke bor sammen med den siste uken. Det er en oppgang fra 35 prosent uken før, men betyr samtidig at seks av ti nordmenn ikke har klemt noen utenfor egen husstand nylig. Det er omtrent like mange som de 57 prosentene som sier at de savner mer kontakt med andre mennesker.
91.000 personer er spurt i Opinions undersøkelse.
(©NTB)
vaktsjef@ntb.no
Flere saker
Leder for HK Unge, Marita Henriksen sier at plattformen Comod har gjort et stort inntog i deres bransje. Det mener hun er en skummel utvikling av bransjen som allerede har mange som jobber ufrivillig deltid.
Brian Cliff Olguin
Marita om ny jobb-app: – Noe forbaska drit
Kristianas Bernatavicius (t.v.) svarer på spørsmål fra patruljeleder Amund Sagmo.
Amund sjekker at ungdom har det trygt på jobb: – Viktig at vi er synlige
Adobe Stock
Hva skal det stå på lønnsslippen min?
– Vær så snill, ikke la terroristen være muslim, var noe av det første Hnoon tenkte i timene etter angrepet i 2011.
André Kjernsli
Hassan besøkte Utøya for første gang: – 22. juli ble veldig ekte
shutterstock.com
4.000 kontoransatte har fått ny lønn
LO-toppene Brede Edvardsen (f.v.), Christopher Beckham og Tarjei Leistad er kritiske til at regjeringa har brukt to år på nytt pensjonstillegg.
Jonas Sandboe / Tonje Paulsen Solem / Martin Guttormsen Slørdal

