Pensjon
Regjeringen vil øke pensjonsalderen
Dagens aldersgrense på 67 år bør endres, mener arbeidsminister Tonje Brenna.
– Jeg mener det fornuftig å øke aldersgrensen gradvis. Gjør vi det for brått, vil det få noen rare utslag, sier Tonje Brenna.
Emilie Holtet / NTB
Saken oppsummert
martin.daldosso@ntb.no
– For at pensjonssystemet skal være bærekraftig over tid, både for hver og en av oss og for statsfinansene, så må vi gjøre justeringer framover, sier arbeidsministeren til E24.
Pensjonsutvalget la i fjor fram sine forslag til justeringer av pensjonsreformen fra 2011.
Der ble det foreslått at dagens aldersgrense på 67 erstattes med en bevegelig aldersgrense som øker i takt med at forventet levealder øker.
For eksempel må de som er født i 1980, måtte jobbe til de er 69 år – altså en pensjonsaldersøkning på to år fra dagens grense.
Rådgiver: – Det vil bli mye uro når folk faktisk skjønner hvor lite pensjon de får
Brenna og regjeringen er enig i at aldersgrensen burde økes, og sier at de er enige i hovedtrekkene i utvalgets forslag.
– Jeg mener det fornuftig å øke aldersgrensen gradvis. Gjør vi det for brått, vil det få noen rare utslag, sier Brenna.
Pensjonsutvalget anslår at forslaget vil øke utgiftene mellom 19 og 22 milliarder kroner i 2060, sammenlignet med referansebanen reformen fra 2011 la opp til.
Nå tror og håper Brenna på å finne en bred enighet i Stortinget, til tross for at det finnes enkelte uoverensstemmelser mellom partiene.
– Jeg tror Stortinget er interessert i å finne brede forlik. Vi er helt avhengige av et system som ikke skifter fra statsbudsjett til statsbudsjett eller fra regjering til regjering, sier hun.
Flere saker
ZERO, NADA, NIKS: – Vi fikk ingenting i årets lokale forhandlinger, sier konserntillitsvalgt Elisabeth Andreassen i Coop Øst.
Coop-tillitsvalgt: – De lokale lønnsforhandlingene er bare tull
Tømrer Stian Flobergseter har tro på Ap-regjeringen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette forventer arbeidsfolk av Støre-regjeringen nå
Konserntillitsvalgt Gard Nordberg i Kiwi.
Brian Cliff Olguin
Erfarne butikkansatte går opp i lønn
Snart øker pensjonsalderen. Det betyr at de fleste jobbe må jobbe lengre enn før.
Jonas Sandboe
Så lenge må du jobbe for å gå av med pensjon
FORNØYD: Det blir minst fire nye år med søndagsfri for butikkansatt og tillitsvalgt Aina Grosberghaugen Hals.
Brian Cliff Olguin
Butikkansatt Aina jubler for søndagsfri
NYTT STORTING: 18 HK-medlemmer skal finne plassene sine når Stortinget igjen trer sammen etter valget. Dette bildet er tatt i 2023.
Jonas Fagereng Jacobsen