Fagforeningskontingent
Nå blir det lettere å være medlem i et fagforbund, selv om du mottar penger fra Nav
Statsråden vil endre loven for å hjelpe forbundene med å holde på medlemmene.
Med lovendringen arbeidsminister Kjersti Stenseng (til høyre) foreslår, blir det lettere for forbundene til LO-leder Kine Asper Vistnes å holde på medlemmene sine.
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
steinar.schjetne@lomedia.no
– Fagbevegelsen har vært opptatt av dette, sier arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng til FriFagbevegelse.
Den nybakte statsråden foreslår nå å gi Nav lovfestet rett til å trekke fagforeningskontingenten til medlemmer som er syke, ute i fødselspermisjon eller mottar ytelser av andre grunner.
Nav skal få mulighet til å innhente nødvendige opplysninger for å kunne trekke kontingenten fra ytelsen og videreformidle kontingenten til riktig fagforening.
Dette er i stor grad praksis allerede – uten å ha vært regulert i loven.
Skal hindre frafall
Endringen vil gjelde ytelser som sykepenger, foreldrepenger, svangerskapspenger, pleie- og opplæringspenger og omsorgspenger – altså perioder der man er midlertidig ute av jobb, men fortsatt har et arbeidsforhold.
– Det er viktig at du ikke faller ut, enten du skal ha fødselspermisjon eller er sykmeldt, og fortsetter på være fagorganisert. Det blir enklere når dette trekket skjer automatisk, sier Stenseng.
Nav må be om å få hente ut opplysningene og trekke kontingenten. Det er opp til hver enkelt å si nei.
Trygt og seriøst
Grepet skal bidra til å holde organisasjonsgraden oppe og gjøre det lettere for fagorganisasjonene å holde på medlemmene sine.
– Regjeringens mål er et trygt, seriøst og organisert arbeidsliv. Høy organisasjonsgrad og sterke fagorganisasjoner er kjernen i den norske arbeidslivsmodellen, poengterer Stenseng.
Flere saker
Sykefraværet i 2025 er det laveste på tre år, viser tall fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Laveste sykefravær på tre år
André Kaldal
Herman Bjørnson Hagen
Deltidsansatte André vant fram – Coop dømt til å betale overtid
Regjeringen vil ikke at ansatte over 70 år skal få sykepenger.
Colourbox.com
Ansatte over 70 år har ikke rett til sykepenger
Voss sentrum. Illustrasjonsbilde.
Hallgeir Vågenes
Det blir ikke søndagsåpne butikker på Voss
Fullskalainvasjonen skjedde for fire år siden, men for Kateryna Bilokin startet krigen for 12 år siden
Leif Martin Kirknes
Fire år siden invasjonen: – Jeg skjønner ikke hva Putin vil
Naomi Campbell har ikke bil og er avhengig av kollektivtransport til jobb.
Brian Cliff Olguin

