Kommentar
Lytt til butikksjefen i Normal Sarpsborg
Flere kunne ha falt utenfor. Istedet har de ansatte fått arbeidsoppgaver og tider som passer dem.
Sissel Rasmussen
Saken oppsummert
Flere ansatte kunne ha falt utenfor. I stedet har de fått arbeidsoppgaver og tider som passer dem.
lene@lomedia.no
Arbeidsgivere har plikt til å tilrettelegge slik at sykmeldte kan jobbe det de klarer. Det har stått i arbeidsmiljøloven i mange år.
Men hvor gode er sjefene egentlig til å legge til rette for dette?
HK-Nytt har besøkt Normal i Sarpsborg. Her legger butikksjefen seg i selen for at folk skal kunne være i arbeid. Hun tar hensyn til hver og én.
Flere av butikkmedarbeiderne har ADHD. De får arbeidsoppgaver som passer dem. En forteller at hun fungerer best når hun får pakke ut varer og sette dem ut i butikken. Da får hun bruke kroppen og effektiviteten sin.
En annen forteller at det er vanskelig å ta imot flere beskjeder på en gang. Da tar sjefen hensyn til det.
En tredje har diagnoser som gjør at hun fort blir sliten. Hun og sjefen har funnet ut at for henne passer det best å begynne på jobb klokka 10, jobbe seks timer om dagen, annenhver dag. Så da gjør de det sånn.
«Hvis jeg ikke hadde jobbet her, hadde jeg vært 100 prosent ufør», forteller den ansatte. I stedet jobber hun 45 prosent.
Hun har en arbeidsplass å gå til og kjenner at hun bidrar til samfunnet. Det er bare å applaudere butikksjefen for jobben hun gjør med å tilrettelegge for de ansatte.
Det er bred enighet om at sykefraværet må ned og at frafallet fra arbeidslivet må reduseres – selv om fagfolk også påpeker at i et land hvor en stor andel er i jobb, består arbeidsstyrken også av folk med dårlig helse som har større sannsynlighet for å være borte fra jobben.
Regjeringens medisin for å nå målet er å forslå lovendringer som skal «tydeliggjøre» den sykemeldtes plikt til å medvirke til å komme tilbake i arbeid.
Ett av forslagene er at sykmeldte må utføre andre arbeidsoppgaver enn de er ansatt til å gjøre. Hvis de ikke gjør det, stanses sykepengene.
Det signaliserer alt annet enn tillit til sykmeldte. Her er det pisken som gjelder. Og regjeringen viser med dette ingen forståelse for det skjeve maktforholdet mellom arbeidstaker og arbeidsgiver.
Regjeringen foreslår også at arbeidsgiverne skal få flere plikter. De skal pålegges å levere en plan for oppfølging til Nav senest etter fire ukers sykefravær.
Det framstår uklart hvordan dette vil føre til bedre tilrettelegging for den ansatte.
Kanskje har butikksjefen på Normal i Sarpsborg funnet bedre virkemidler? Hun snakker med de ansatte og blir enige om tilrettelegging.
Funker det ikke, prøver de noe annet. Sammen finner de ut av det. For alle som har helse til det, vil bidra. Så lenge tilliten er der.
Flere saker
Flere kunne ha falt utenfor. Istedet har de ansatte fått arbeidsoppgaver og tider som passer dem.
Sissel Rasmussen
Lytt til butikksjefen i Normal Sarpsborg
– Mange av medlemmene i HK har ikke fete kontoer med masse oppsparte midler, sier Christopher Beckham.
Jan-Erik Østlie
Regjeringen vil stille strengere krav til sykemeldte. Det misliker HK
Akkurat hvor viktig AFP er, kan du se i eksemplene Nav regnet ut i denne saken.
Colourbox
Dette må du tjene for å gå av med pensjon som 62-åring
– Jobben er skreddersydd til meg, sier Erlend Kummernes.
Herman Bjørnson Hagen
Endringene Erlend gjorde ga han fast jobb: – Jeg spurte ikke om lov
Mange deltidsansatte påtar seg ekstravakter og jobber reelt sett mer enn stillingsprosenten de er ansatt i. Dette kan nå bli dyrere for arbeidsgiverne.
Erlend Angelo
Kan jeg kreve overtidsbetalt som deltidsansatt?
– Jeg er sliten når jeg kommer hjem, men det er fordi jeg har gjort noe fornuftig, sier Ann-Elisabeth Østby.


