Søndagsåpne butikker
HK: – Ikke nødvendig å kjøpe sofaer på søndager
Forbundsleder Christopher Beckham misliker at det blir flere typiske turiststeder med søndagsåpne butikker.
Christopher Beckham vil at butikkene skal være stengt på søndager.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
katharina@lomedia.no
Hvert år øker antall kommuner som kan ha søndagsåpne butikker, viser HK-Nytts kartlegging.
Forbundsleder Christopher Beckham i Handel og Kontor (HK) liker ikke utviklinga.
– Det er ikke nødvendig – og slett ingen selvfølge – å kjøpe sofaer, klær og matvarer på en søndag, sier Beckham til HK-Nytt.
Søndagshandel er ikke lov i Norge, bortsett fra visse unntak. Å være definert som et typisk turiststed er slikt unntak.
Åtte nye på to år
De to siste årene har åtte nye områder blitt typiske turiststeder.
– Det er åtte steder hvor ansatte i varehandelen og tilstøtende yrker får en forringet arbeidstid. På disse stedene er det sju-dagerssamfunn. Det er vi ikke begeistret for, sier HK-lederen.
Beckham vil stramme inn regelverket og retningslinjene for å bli et typisk turiststed. Han er i dialog med barne- og familieministeren om det, opplyser han.
Som ventet
HK-lederen er likevel ikke overrasket over økningen. Ved kommunevalget for to år siden fikk de borgerlige partiene flertall i en god del kommuner.
– HK har vært negative til alle søknadene om å bli typiske turiststeder som statsforvalterne har sendt på høring. Vi mener at det ikke er grunnlag for det, sier han.
Hvis partiene på høyresida vinner stortingsvalget 8. september, frykter HK-lederen at helligdagsloven, som regulerer søndagshandel, blir liberalisert.
– Vi tror de borgerlige partiene vil endre loven med en gang de kommer i regjering, dersom de vinner valget, sier han.
Nysgjerrrig? Dette mener partiene om søndagsåpne butikker
Vi tar forbehold om at det kan være feil i kartet. Ser du noe du mener ikke stemmer eller har tips, send en e-post til hk-nytt@lomedia.
Flere saker
– Så lenge arbeidstakersiden fortsetter å fremme søksmål med omfattende erstatningskrav, ser NHO seg nødt til å fraråde våre bedrifter å benytte deltidsansatte til ekstravakter eller merarbeid, sier direktør for arbeidsliv og tariff Nina Melsom i NHO.
Stian Lysberg Solum / NTB
NHO: Bytt ut deltidsansatte med tilkallingsvikarer
Sebastian Belter fikk arbeidsgiveren til å snu om tillegg for ansatte med lang fartstid.
Jan-Erik Østlie
Sebastian fikset solid lønnsøkning til H&M-ansatte
Sykefraværet i 2025 er det laveste på tre år, viser tall fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Laveste sykefravær på tre år
André Kaldal
Herman Bjørnson Hagen
Deltidsansatte André vant fram – Coop dømt til å betale overtid
Regjeringen vil ikke at ansatte over 70 år skal få sykepenger.
Colourbox.com
Ansatte over 70 år har ikke rett til sykepenger
Voss sentrum. Illustrasjonsbilde.
Hallgeir Vågenes

