VANT FRAM: Heidi Lindrupsen, Susanne Pedersen og Knut Robertsen kan feire at tariffavtalen kommer på plass etter drøye tre uker i streik.
Jan-Erik Østlie
Streiken over i Tromsø - tariffavtale i boks:
Heidi, Susanne og Knut får 36.000 kroner mer i lønn
Etter tre uker én dag i streik kan de ansatte ved Troms Kjøkken juble. Nå får de tariffavtale og et solid lønnshopp.
hk-nytt@lomedia.no
– Det lønner seg å stå på, sier Knut Robertsen, en av de fire HK-medlemmene som har streiket for tariffavtale ved kjøkkenbutikken i Tromsø siden 4. februar.
Når HK-Nytt treffer Robertsen på telefonen, er han på HK-kontoret i Tromsø for å levere streikevestene. Han er glad og lettet over at streiken nå er over hos HTH-forhandleren.
– Det føles veldig bra. Nå var vi lei av å stå der og streike. I kveld skal vi ut og feire, men først skal jeg hjem og varme meg, sier Robertsen.
I morgen skal de på jobben som vanlig igjen.
– Da må jeg stå tidlig opp. De andre kollegene våre har vært ute og snakket med oss som har streiket hver dag, men jeg er litt spent på møtet med ledelsen, medgir HK-medlemmet.
LES OGSÅ: Nedgangstider for kleskjedene i Norge
Mekling førte fram
Lenge virket konflikten fastlåst. Partene har imidlertid brukt tiden siden mandag til å mekle per telefon. I dag fikk Handel og Kontor bekreftet at Troms Kjøkken har meldt seg inn i arbeidsgiverorganisasjonen Virke. Det betyr at tariffavtalen vil bli undertegnet og gjelde fra 1. mars, opplyser regionsekretær Marius Nilsen i HK.
For de ansatte betyr det at de går opp i lønn. Fram til nå har de hatt 360.000 kroner i årslønn, pluss en bonusavtale HK-medlemmene ikke har vært fornøyd med. Nå går de opp til 396.000 kroner i fastlønn, forteller Knut Robertsen.
– Det var verdt streiken. Nå håper jeg at alle blir fornøyd med det, og det blir ro og fred på jobben igjen, sier han.
Det er nettopp høyere lønn som har vært viktigst for HK-medlemmene i bedriften å få på plass.
– Bra at det har løst seg
Butikksjef Lene Kastnes har tidligere uttalt til HK-Nytt at det er kostnadene med avtalefestet pensjon som har vært vanskelig å svelge.
– Det står på AFP, alle de andre betingelsene er helt greie. Vi mener at vi har tilbudt våre ansatte bedre lønnsbetingelser, men vi ønsker en annen pensjonssparing enn AFP-ordningen, uttalte hun under fanemarkeringen til støtte for de streikende den 15. februar.
Avtalefestet pensjon er en del av tariffavtalen som blir inngått.
Det har ikke lyktes HK-Nytt å få tak i Kastnes i dag, men styreleder Svein Erik Saue i Troms Kjøkken uttaler seg kort:
– Det er bra at det har løst seg, sier han.
Siste nytt
IKKE FOR GAMLE: Dagens HK-ledelse har langt igjen til aldersgrensa på 62 år. Nå diskuteres det om en maks-begrensing på tre landsmøteperioder i hver posisisjon er en bedre regel. På bildet: Christopher Beckham, 2. nestleder i HK, Bjørn Mietinen, 1. nestleder, og forbundsleder Trine Lise Sundnes. Bildet er fra landsmøtet i 2016.
Martin Guttormsen Slørdal
HK vurderer å skrote aldersgrensa for ledelsen
MEDLEMSBOK: Slik så det ut når kontingenten var betalt i tidligere tider. Mange pensjonister slipper å betale kontingent til HK. Nå diskuteres det om det skal forsette slik.
Martin Guttormsen Slørdal
HK diskuterer om alle pensjonister skal betale kontingent og forsikring
Mest lest
VANT PÅ ALLE PUNKTER: HK-medlemmene Nektarios Maros og Helge Landa hadde rett. Oppsigelsene av dem var ikke gyldige.
Lene Svenning / privat
Heltidsansatte med full seier i retten etter at Rema-butikk prioriterte de deltidsansatte
GÅR AV: Fra 1. april er Trine Lise Sundnes ikke lenger leder i Handel og Kontor.
Erlend Angelo
Diskuter gjerne saken i kommentarfeltet! Bruk fullt navn, vær saklig og vis respekt for andres meninger. Bruk vanlig folkeskikk og husk at det du skriver blir lest av mange andre. Vi fjerner meldinger med trakassering og hat, og falske profiler.
Vennlig hilsen redaksjonen