Ekspertene svarer:
Kan informasjonen misbrukes?
colourbox.com
Saken oppsummert
Nettsvindel
SPØRSMÅL: Jeg frykter at jeg har mottatt en svindelhenvendelse og kan ha gitt fra meg informasjon som kan misbrukes. Hva skal jeg gjøre?
SVAR: Da er du ikke alene. Det er mange som gir fra seg informasjon, for eksempel for å betale 60 kroner for frakt av en vare som du faktisk har bestilt, men så viser henvendelsen seg å være svindel som traff på «perfekt» tidspunkt. Hvis du har gjennomskuet henvendelsen etter du har gitt fra deg informasjon, men før du godkjente ved bruk av BankID, og det ikke har blitt overført penger ut fra din konto, er du som regel trygg.
Hvis du oppga personnummer eller mobilnummer, er dette normalt ikke tilstrekkelig til å gjøre nevneverdig skade i ditt navn. For sikkerhets skyld kan du også opprette frivillige kredittsperrer som hindrer at kredittopplysningsbyråene kan undersøke dine økonomiske opplysninger før forbrukslån eller kredittkort i ditt navn innvilges. Du kan opprette kredittsperre ved å logge inn med din BankID på kredittopplysningsselskapenes nettsider. De vanligste selskapene er Tietoevry, Experian, Bisnode/Dun & Bradstreet og Creditsafe. Hvis du ikke har BankID, kan du ta kontakt med de ulike selskapene for å få hjelp.
Petter Dines Olsen
Advokatfullmektig og fagansvarlig for ID-tyverisaker i Help Forsikring
Flere saker
Ikke siden 1946 har det vært satt i gang bygging av så få boliger som i fjor.
Sissel M. Rasmussen
Boligbyggingen går for halv maskin. LO krever mer til Husbanken
Hva er egentlig de nye minstesatsene for alderspensjon fra Nav?
Jonas Sandboe
Pensjoner under fattigdomsgrensa: – Vi ber ikke om luksus
Heiko Junge / NTB
Rema-Reitan tjente like mye som 211 butikkmedarbeidere
Natt til onsdag kalte de fem rgrønne partiene inn til pressekonferanse i Stortinget: Det er er enighet om statsbudsjettet for neste år.
Heiko Junge / NTB
De rødgrønne er enige om budsjettforlik
AVTALE I BOKS: Grenseavtalen om hvilket forbund som skal ha retten til å organisere hvilke grossistlagre ble signert av leder i Handel og Kontor, Christopher Beckham (til venstre) og leder i Fellesforbundet, Christian Justnes, mandag 1. desember.
Herman Bjørnson Hagen
Striden om hvem som «eier» lagerarbeiderne er over
TØFT BOLIGMARKED: Kristine Leistad har ikke råd til å kjøpe bolig alene. Da må hun eventuelt finne noen å kjøpe sammen med.
Martin Guttormsen Slørdal

