HK fornøyd med oppgjøret
HK-leder Sture Arntzen er fornøyd med resultatet av forhandlingene mellom LO og NHO.
Saken oppsummert
eva.ler.nilsen@lomedia.no
Allerede før fristen gikk ut ved midnatt ble LO og NHO enige om lønnsregulering for 2011. Hovedresultatet er 2 kroner i generelt tillegg til alle og en ekstra krone i lavlønnstillegg til ansatte med tariffavtaler hvor det gjennomsnittlige lønnsnivået ligger under 340.715 kroner i året. For HKs del vil det gjelde Bensinoverenskomsten og Butikkoverenskomsten som forbundet har med NHO. Begge disse overenskomstene har lønnsnivå under det som tilsvarer 90 prosent av gjennomsnittlig inustriarbeiderlønn - grensa for når lavlønnstillegget utløses.
6.000 til mange
LO forhandler for rundt 200.000 ansatte i dette oppgjøret. Ifølge LOs beregninger vil 27 prosent av dem få både det generelle tillegget og lavlønnstillegget. Det gir et samlet lønnstillegg på rundt 6.000 . Dette gleder HK-leder Sture Arntzen.
- Vi er meget godt fornøyd med årets mellomoppgjør mellom LO og NHO. Vi har som kjent tidligere stresset spørsmålet om innretningen av lavlønnsmodellen. Denne gang var det greit å bruke denne modellen fordi vi ordnet sjøl opp i problemene i fjor for Standardoverenskomsten og Medieoverenskomsten. Denne gang passer modellen greit, sier Arntzen til HK-Nytt.
LO mener også at kvinneprofilen er godt ivaretatt i oppgjøret og viser til at halvarten av alle kvinner i LO/NHO-området vil få lønnstillegg på 3 kroner timen.
HSH og Samfo til uka
HK fortsetter forhandlingene for medlemmene innenfor handelen neste uke. 4. og 5. april skal de forhandle med HSH, den 7. april med Samfo.
Andre forhandlingsdatoer som er fastsatt for mellomoppgjøret, er disse: Finansnæringen: 28.-29. april Landbruket: 3. mai og 26. mai
Les mer om lønnsoppgjøret på FriFagbevegelse.no.
Les mer om LO-NHO-oppgjøret på HKs egne nettsider.
Flere saker
Det har blitt litt dårlig stemning i bedriften, mener Thomas Stubben Oshjell.
Privat
Kollegene får økt lønn, men Thomas får ingenting: – Urettferdig
Lene Svenning
Ny leder i HKs forhandlingsavdeling
André Kaldal (bildet) tar kampen på vegne av alle som jobber ufrivillig deltid, mener HK-leder Christopher Beckham.
Herman Bjørnson Hagen
André jobba 2.800 timer for mye. Nå tar han Coop til retten
Trine Dahlstrøm taper flere tusen kroner på at hun byttet jobb innad i Meny i 2013.
Tonje Paulsen Solem
Trine gikk fra en Meny til en annen. Det går hardt utover lønna
Fra januar i år skal ansatte med ti og femten års erfaring i blant annet butikker kunne få høyere lønn. Det har de fått til på Coop Nord-butikkene.
Anette sørget for høyere lønn til kollegene
Anna Molberg sitter i komiteen som forbereder forslag til politiske resolusjoner som skal behandles på Høyres ekstraordinære landsmøte i februar.
Kasper Holgersen

