Skyhøy prisvekst
Prisene økte enda mer i september enn i august
Prisene fortsetter å stige. Alle varer og tjenester øker i pris. Ikke noe blir billigere.
Emmie Olivia Kristiansen
Saken oppsummert
torgny@lomedia.no
Prisene i august var 6,9 prosent høyere enn prisene i august året før. Forrige måned var prisveksten 6,5 prosent, mens det i juli var en prisvekst på 6,8 prosent. Det ser ut til at prisveksten har stabilisert seg på et nivå en må 34 år tilbake i tid for å ha sett maken til
Den lille nedgangen i prisveksten fra juli til august, skyldes først og fremst drivstoffet som ble litt billigere.
– Dette er veldig høye tall. Prisveksten uten energivarer har økt måned for måned det siste halvåret, og nå øker den ytterligere fra et allerede høyt nivå. De fleste varer og tjenester går opp i pris, og mange av de går i tillegg opp mer enn før. Det er uvanlig få varer og tjenester som går ned i pris og demper prisveksten, sier seksjonssjef Espen Kristiansen i SSB i en pressemelding.
Nedgang i kjøpekraften
Da partene i arbeidslivet ble enige i tariffoppgjøret i våres, la de til grunn at prisveksten kom til å bli på 3,7 prosent i hele 2022. Ingenting tyder på at prisveksten kommer til å havne så lavt.
En prisvekst på 6,9 prosent i 2022 vil bety en nedgang i kjøpekraften for folk flest med hele 3,2 prosent, hvis lønnsveksten er det som ble avtalt i lønnsoppgjøret.
De endelig tallene for reallønnsutviklingen kan en ikke se før de endelige tallene fra Teknisk beregningsutvalg for inntektsoppgjøret kommer i mars.
Mer om prisveksten: Så mye økte prisene i september og august
Flere saker
Julie Lødrup, førstesekretær i LO.
Leif Martin Kirknes
Kvinner har høyere sykefravær enn menn. Disse tiltakene kan endre dette
Nasjonalt er Senterpartiet mot søndagsåpne butikker. Likevel stemte altså Senterpartiet i Lillehammer for å åpne opp for søndagsåpne butikker.
Stian Rognhaugen via Creative Commons
Senterpartiet sikra flertall for søndagsåpne butikker i Lillehammer
Fra venstre: LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-sjef Ole Erik Almlid.
Håvard Sæbø
Ny lønn: LO og NHO er enige
Det blei storstreik i lønnsoppgjøret i 2023. Her fra en streikemarkering på Youngstorget.
Jan-Erik Østlie
I dag starter meklinga i lønnsoppgjøret: – Vi står klare til å streike, sier HK-tillitsvalgt
Bildet er tatt under streiken i 2023.
Leif Martin Kirknes
Disse HK-medlemmene gjør seg klare til streik
LO-leder Peggy Hessen Følsvik under streiken i lønnsoppgjøret i 2023.
Håvard Sæbø