Arbeidsmiljø
Kan vi kreve pauserom i tillegg til kantine?
Muligheten til å ta en skjermet pause i løpet av arbeidsdagen er et viktig helsebehov, skriver Arne Bernhardsen.
Fem minutters pauser er også bra. Men i hvilke lokaler skal vi hente oss inn?
colurbox.com
Saken oppsummert
SPØRSMÅL: Vi har kantine i et tilstøtende bygg, men ikke pauserom i egne arbeidslokaler. Kan arbeidsmiljøutvalget kreve at virksomheten skaffer tilfredsstillende pauserom?
SVAR: Som jeg forstår av spørsmålet ditt, så har virksomheten et pauserom etter regelen i arbeidsmiljøloven § 10–9 og etter arbeidsplassforskriften §3-5 om pauserom: «Virksomheten skal ha spiserom eller tilgang til tilfredsstillende lokaler utenom virksomheten.»
Så langt, alt vel! I Arbeidstilsynets kommentarer finner vi blant annet:
«Spiserom bør gi mulighet for pause og avkobling og bør være skjermet for kunder, elever, pasienter osv. og ivareta behov for integritet. Eksempel på spiserom utenom virksomheten kan være ekstern kantine. Det bør da være pauserom i virksomheten.»
Når forskriften bruker bør, så skal virksomheten faktisk forstå dette som skal, eller iverksette andre avbøtende tiltak som er like gode.
Dere må altså foreta en konkret vurdering om kantinen dere er knyttet til, er tilfredsstillende spiserom, og om lokalitetene internt dekker øvrige behov for pauser i løpet av arbeidsdagen.
Er det mulighet for alle arbeidstakere til å ha en skjermet minipause i løpet av arbeidsdagen (altså i tillegg til matpausen), eller vil mange oppleve at de har en minipause i arbeidslokaler med forstyrrelser?
For arbeidstakere som jobber intenst i kundefront med telefonkjør og så videre, er det et godt tiltak at de kan trekke seg tilbake fra jobben en kort stund.
Det kan være med på å sikre god mestring og balanse, særlig der hvor man jobber i åpne landskap.
Muligheten for arbeidstakerne til å trekke seg tilbake er et viktig helsebehov, men svært underkommunisert.
Fem minutters pauser er også et undervurdert effektivitetstiltak.
Et sånt pauserom bør være lydisolert eller skjermet på annen måte.
Det er synd ikke stedlig ledelse kan avgjøre et sånt spørsmål. Da er det riktig å løfte dette til arbeidsmiljøutvalget, som skal behandle alle saker som angår arbeidstakernes helse og velferd.
Virksomheten må sørge for at arbeidstakere som trenger det, har mulighet til å trekke seg tilbake for en sårt tiltrengt femminutter.
Har du spørsmål om HMS eller verneombudets rolle? Da kan du sende ditt spørsmål til arbernha@online.no
Flere saker
Trine Lise Sundnes på bedriftsbesøk hos Ikea under valgkampen for fire år sia.
Brian Cliff Olguin
Søndagsåpne butikker kan kreve titusenvis av arbeidstakere
Odd Reitan er blant de superrike i Norge Her sammen med sønnen Magnus på NHOs årskonferanse 2025.
Heiko Junge
Enda flere nordmenn er blitt dollarmilliardærer
FIKK NEI, SÅ JA: I Måløy kan butikkene holde åpent på visse søndager.
Wolfmann
Måløy får ha søndagsåpent etter klage
Arbeid er ikke hele livet, vi skal også ha fritid.
Brian Cliff Olguin
Hvorfor engasjerer fagbevegelsen seg i politikk?
Zaineb Al-Samarai mener at fritida må strekke til for at idretten skal gå rundt.
Herman Bjørnson Hagen
Idrettspresidenten sier nei til søndagsåpne butikker. Frykter for frivilligheten
Illustrasjonsfoto.
Brian Cliff Olguin