Brøt forhandlingene i luftfarten
Handel og Kontor brøt sent i går kveld tarifforhandlingene med NHO om luftfartsoverenskomsten. Det er pengene det står på.
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Etter to dagers forhandlinger valgte Handel og Kontor i går å bryte forhandlingene med NHO luftfart. Nå går dette tariffoppgjøret til mekling.
– Hengende etter
Forhandlingsleder Peggy Hessen Følsvik karakteriserer forhandlingene med arbeidsgiverne som konstruktive. Likevel:
– Det manglet et godt stykke på økonomien for at vi kunne bli enige, sier hun.
Følsvik krever et realt lønnsløft for de ansatte i luftfarten.
– Dette er en gruppe som har blitt hengende etter, blant annet fordi de ikke har fått lavlønnstillegg. Det vil vi rette opp, men det ville ikke arbeidsgiverne være med på, sier hun.
Garantilønn
HK krever en garantilønnsordning som skal sikre de ansatte en jevn lønnsutvikling. Dessuten krever forbundet fagbrevtillegg inn i overenskomsten.
– Garantilønn er et viktig krav for oss, men siden det ikke var noen bevegelse i dette spørsmålet i forhandlingene, hadde det ingen hensikt å fortsette, sier Peggy Hessen Følsvik.
Mekling
I løpet av dagen vil HK ta kontakt med Riksmeklingsmannen for å få en dato for mekling.
Handel og Kontor organiserer omlag 850 ansatte i blant annet SAS, Norwegian, Menzies og Røros flyservice. De arbeider stort sett med bakketjenester, på kundesentre og i administrasjonen i selskapene.
Flere saker
Elisabeth Hajo liker best å jobbe på lørdager.
Herman Bjørnson Hagen
Eldre kunder er Elisabeth sin favoritt: – De setter pris på hjelpen
Jan-Erik Østlie
Ny lønn for 1400 ansatte i arbeiderbevegelsen
ÉN LÆRLING I HVER BUTIKK: Innen 2027 skal Jysk firedoble antall lærlinger.
Herman Bjørnson Hagen
Jysk firedobler antall lærlinger – vil sikre seg ansatte for framtida
Den ene prosenten med aller høyest lønn, mottok nesten 40 prosent av bonusene i fjor.
Brian Cliff Olguin
De som tjener mest, får stadig mer bonus
Jonas Sandboe
Sølvi turte ikke gå på talerstolen. Det tør hun nå
HK-tillitsvalgt Tommy Skogstad sier at folk er bekymret.