Annonser i eget selskap?
Annonseproduksjon kan bli flyttet ut av Aftenposten og tre regionaviser, og havne i et eget selskap.
Saken oppsummert
frode.ronning@lomedia.no
Mediegiganten Schibsted snur alle steiner for å spare penger. Selskapet skal kutte 500 millioner kroner i løpet av to år. Dette vil blant annet bety 150 færre stillinger i Aftenposten.
Innsparingene bekymrer de ansatte i Schibsted-avisene.
Ett av tiltakene som skal utredes er å samle annonseproduksjon for Aftenposten, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad og Fædrelandsvennen et eget selskap.
I tillegg blir det utredet et felles kundesenter og driftsorganisasjon for de fire storavisene.
A-pressen og Edda Media har tidligere sentralisert sin annonseproduksjon, med den konsekvensen at en rekke ansatte måtte flytte for å fortsette i jobben, eller finne seg noe nytt å gjøre.
Forbereder sluttpakker
På flere allmøter for de ansatte i Schibsteds abonnementsaviser ble det onsdag presentert et opplegg for sluttpakker. Det skal kuttes 400 millioner i de fire avisene, og det meste av innsparingene skal skje gjennom redusert bemanning.
Ansatte i Aftenposten vil få tilbud om sluttpakker på mellom fire og 19 månedslønninger, avhengig av alder og hvor lenge de har jobbet i avisa.
Aften om morgenen
Aftenpostens Aften-utgave skal fra nyttår bli et bilag til morgenutgaven. Dette betyr store endringer for alle avisbudene som deler ut avisa tre dager hver uke.
Schibsted håper å spare opp mot 50 millioner kroner på å legge Aften-utgaven inn som et bilag i morgenavisa.
Flere saker
Åsa Paaske mener dagens barnehagesystem rammer skjevt.
Rebekka Johannessen Litland
Åsa fikk barn på feil tidspunkt: – Et puslespill som skal gå opp hver uke
Sport Outlet på Hamar ble den første i kjeden med tariffavtale, takket være Chris.
Brian Cliff Olguin
Chris i Sport Outlet gikk opp 57 kroner i timen
ZERO, NADA, NIKS: – Vi fikk ingenting i årets lokale forhandlinger, sier konserntillitsvalgt Elisabeth Andreassen i Coop Øst.
Coop-tillitsvalgt: – De lokale lønnsforhandlingene er bare tull
Tømrer Stian Flobergseter har tro på Ap-regjeringen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette forventer arbeidsfolk av Støre-regjeringen nå
Konserntillitsvalgt Gard Nordberg i Kiwi.
Brian Cliff Olguin
Erfarne butikkansatte går opp i lønn
Snart øker pensjonsalderen. Det betyr at de fleste jobbe må jobbe lengre enn før.
Jonas Sandboe