Undersøkelse
Deltidsansatte kan koste 10 milliarder ekstra
Fafo anslår at det kan koste 10 milliarder kroner årlig, dersom merarbeid skal lønnes som overtid.
To norske domstoler har konkludert med at deltidsansatte har rett på overtidsbetalt når de jobber mer enn stillingsbrøken skulle tilsi.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
eirik.husoy@ntb.no
Forskningsstiftelsen Fafo har regnet på hva det vil koste hvis alt merarbeid som gjøres i dag, blir betalt som overtid, uten at noen endrer eller tilpasser arbeidstiden.
Det vil i så fall gi en kostnadsøkning på rundt ti milliarder kroner i året, opplyser Arbeids- og inkluderingsdepartementet i en pressemelding.
Det presiseres at dette er et teoretisk og usikkert anslag.
I praksis kan kostnadene bli lavere, fordi virksomhetene trolig vil tilpasse seg.
Tidligere denne uken varslet regjeringen en kursendring i arbeidslivspolitikken og at det kom til å bli endringer i overtidsregler for deltidsansatte.
Bakgrunnen er at to EU-dommer slår fast at det er ulovlig forskjellsbehandling når deltidsansatte ikke får overtidsbetaling før de jobber tilsvarende en heltidsstilling.
To norske domstoler har fulgt avgjørelsene fra EU-dommene. De har konkludert med at deltidsansatte har rett på overtidsbetalt når de jobber mer enn stillingsbrøken skulle tilsi, og ikke først når de jobber mer enn 100 prosent.
Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) har nå endret mandatet til den partssammensatte gruppa som arbeider med reglene for å forhindre forskjellsbehandling av heltids- og deltidsansatte.
Arbeidstid: André jobba 2.800 timer for mye. Nå tar han Coop til retten
Flere saker
Brian Cliff Olguin
HK varsler opptrapping av mulig streik på flyplasser
Oljefondssjef Nicolai Tangen kan vise til en avkastning på 1753 milliarder kroner i første halvår.
Håvard Sæbø
Økt verdi på Oljefondets Israel-investering
Norske arbeidstakere har en tendens til å gå på jobb når de er syke.
Kasper Holgersen
Over halvparten jobber når de er syke
Tiden er overmoden for en ny boligleielov, mener den nye alliansen Boligleieløftet.
Sissel M. Rasmussen
Ny allianse med tre krav for et bedre leiemarked
Brian Cliff Olguin
Mulig streik på flyplasser: I dag starter meklingen
Reinholdere har både lav lønn, dårlig pensjon og ofte behov for å trekke seg tidlig ut av arbeidslivet. Det er de ikke aleine om. Illustrasjonsfoto.
Kasper Holgersen

