HK vurderer å holde landsmøtet på tre steder – samtidig
Handel og Kontor frykter at det planlagte landsmøtet ryker på grunn av koronarestriksjonene. Nå legger forbundet alternative planer.
DELES I TRE: Når HK samles til landsmøte i januar, kan det bli på tre ulike steder. Her er HK-leder Christopher Beckham under landsmøtet i 2016.
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Etter planen skulle Handel og Kontors landsmøte gå av stabelen i september. Så kom koronaen. HK bestemte seg for å flytte møtet til januar 2021, i håp om at restriksjonene ville bli lettet. Av smittevernhensyn er det ikke lov til å ha flere enn 200 mennesker på samme arrangement. Et HK-landsmøte har 250 delegater, i tillegg jobber mange HK-ansatte med å avvikle landsmøtet, og det er tradisjonelt mange gjester både fra inn- og utland til stede. Så hva skal de gjøre?
LES OGSÅ: – Våre medlemmer er klare til streik, sier HK-lederen
Heldigitalt møte er uaktuelt
HK-ledelsen frykter at koronarestriksjonene heller ikke vil bli lettet på innen januar. Derfor har de vurdert andre løsninger.
Å avlyse landsmøtet er ikke et aktuelt alternativ. Det er heller ikke et heldigitalt landsmøte, opplyser forbundsleder Christopher Beckham.
– Det er helt uaktuelt. Det vil virke drepende på demokratiet. Vi vet av erfaring at det blir lite debatt i digitale møter, og det som preger våre landsmøter er nettopp debatt, sier han til HK-Nytt.
MELD DEG PÅ HK-NYTTS NYHETSBREV
Tre ulike steder
Nylig lanserte HK-ledelsen en alternativ løsning for forbundsstyret: At landsmøtet avholdes i januar som planlagt, men at delegatene spres på tre ulike konferansesaler i østlandsområdet, hvorav den ene blir som planlagt på Oslo Kongressenter i Folkets Hus. Med direkte videooverføring mellom de tre stedene skal delegatene kunne gjennomføre møtet. Hver konferansesal vil ha en egen talerstol, mens de som leder møtet vil holde til i Folkets Hus. Og når blant annet redaksjonskomiteer og valgkomité har behov for å møtes, kan de få det til fysisk. Og gjestelista vil bli kraftig barbert.
– Dette er det minst risikofylte alternativet, sier Christopher Beckham.
Han er opptatt av at landsmøtet ikke skal utsettes en gang til, men gjennomføres i januar. For HK har nok å drive med utover våren, som tariffoppgjør og LO-kongress, påpeker han.
– Må avholde landsmøtet
Forbundsstyret har diskutert saken, men har ennå ikke tatt en beslutning. HK skal undersøke og forsikre seg om at et tredelt landsmøte lar seg gjennomføre praktisk og teknisk før et vedtak eventuelt fattes.
– Vi må få avholdt landsmøtet i januar, sier Christopher Beckham.
LES OGSÅ: HK-ledere kan få maks tolv år på toppen
LES OGSÅ: Det blir kamp om ledervervet i HK – Bjørn Mietinen vil bli forbundsleder
LES OGSÅ: Fawsi Adem vil inn HK-ledelsen: – Medlemmer med minoritetsbakgrunn har ingen å se opp til
LES OGSÅ: Lederkampen utvides i HK: Lena Reitan foreslås som nestleder
Flere saker
Julie Lødrup, førstesekretær i LO.
Leif Martin Kirknes
Kvinner har høyere sykefravær enn menn. Disse tiltakene kan endre dette
Nasjonalt er Senterpartiet mot søndagsåpne butikker. Likevel stemte altså Senterpartiet i Lillehammer for å åpne opp for søndagsåpne butikker.
Stian Rognhaugen via Creative Commons
Senterpartiet sikra flertall for søndagsåpne butikker i Lillehammer
Fra venstre: LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-sjef Ole Erik Almlid.
Håvard Sæbø
Ny lønn: LO og NHO er enige
Det blei storstreik i lønnsoppgjøret i 2023. Her fra en streikemarkering på Youngstorget.
Jan-Erik Østlie
I dag starter meklinga i lønnsoppgjøret: – Vi står klare til å streike, sier HK-tillitsvalgt
Bildet er tatt under streiken i 2023.
Leif Martin Kirknes
Disse HK-medlemmene gjør seg klare til streik
LO-leder Peggy Hessen Følsvik under streiken i lønnsoppgjøret i 2023.
Håvard Sæbø