– Bruk stemmeretten, oppfordrer HK-lederen
HK-leder Christopher Beckham oppfordrer medlemmene til å stemme i stortingsvalget for å få en ny regjering.
STEM!: – Det nytter ikke å sitte i sofaen på valgdagen om du vil ha en ny regjering, sier HK-leder Christopher Beckham.
Ylva Seiff Berge
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Også Handel og Kontor er opptatt av stortingsvalget. Forbundet vil ha «en Arbeiderpartiledet rødgrønn regjering med et sterkt SV». Det vedtok HK representantskap i mai.
– Kampen mot ulikhet har vist seg å bli den viktigste saken i valgkampen. Det dreier seg om retten til heltid, om en ny boligpolitikk, pensjon og arbeidstakerrettigheter. Vi må ha en regjering som vil lytte til fagbevegelsen, understreker HK-leder Christopher Beckham.
Les også: Søndagsåpne butikker: Dette mener partiene
Heltid og midlertidige ansettelser
Forbundslederen har vært ute og besøkt HK-medlemmer og tillitsvalgte på arbeidsplasser flere steder i landet i løpet av valgkampen. Han forteller om møter med deltidsansatte som konstant går med mobiltelefonen i hånda og venter på spørsmål om å ta ledige vakter. Nå setter han sin lit til Arbeiderpartiets løfte om å lovfeste retten til heltid.
– En slik lovendring innebærer at heltid skal være normen. Arbeidsgivere må bevise at de har behov for deltidsansatte, sier Beckham.
Han mener at dette vil være viktig for mange HK-medlemmer. Beckham peker også på at det er viktig å fjerne muligheten til å ansette folk i midlertidige stillinger uten et særskilt grunnlag for det. Det har de rødgrønne partiene sagt at de vil gjøre.
Les også: Shahbaz har jobbet deltid i 13 år. Nå håper han at en lovendring kan gi ham full stilling
Sosial boligpolitikk
Beckham setter disse to lovendringene i sammenheng med boligpolitikken. For det er knapt mulig å kjøpe seg bolig som deltidsansatt eller midlertidig ansatt. Enkelt er det for øvrig heller ikke for folk med hele stillinger.
– Folk uten de høyeste lønningene må også ha mulighet til å komme seg inn på boligmarkedet, påpeker han.
HK-lederen etterlyser en sosial boligpolitikk, og mener Husbanken bør spille en nøkkelrolle i den.
– Det må jobbes for å få til en tredje boligsektor, hvor det går an å leie og samtidig spare til å kjøpe egen bolig, sier han.
I tillegg kan kravet til egenkapital senkes, og rentefradraget for boliglån forbeholdes primærboliger. Slik blir det mindre gunstig å kjøpe sekundærbolig, og prisene vil gå ned, skisserer han.
– Det finnes mange muligheter hvis politikerne vil. Vi trenger en regjering som setter boligpolitikk på dagsordenen.
Les også: Ap vil lovfeste retten til hel stilling i løpet av sine første 100 dager i regjering
Avtalefestet pensjon
Statsminister Erna Solberg har avvist at dagens regjering vil bidra mer enn i dag til en reformert avtalefestet pensjon (AFP). For HK-lederen er det nok et argument for å stemme på de rødgrønne partiene som vil øke statens bidrag til ordningen.
– Dette er en av de viktigste sakene for medlemmene våre. AFP’en må utvides for at flere kan ta del i den, gjennom at alle år som ansatt i en bedrift med tariffavtale teller når pensjonen skal fastsettes. For at vi skal få plass en ny AFP, må vi ha et regjeringsskifte, sier Beckham.
– De som ønsker forandring, må gå til valgurnene, oppfordrer han.
Les også: Tobias (25) er spent på om det blir Stortinget eller Kiwi
Les også: Andreas jobbet på bensinstasjon i tre år. Nå vil han inn på Stortinget
Flere saker
Brian Cliff Olguin
Varetelling 1. januar kan være ulovlig
Jarle Olsen (f.v.), Torbjørn Naastad og Espen Garpestad er fornøyde med at tariffavtalen sikrer dem en rekke goder.
Butikksjef reddet millionpensjon til mange kolleger
HJEMMEKONTOR: Bødtker på hjemmekontor med hunden Azizam.
Jonas Sandboe
Birte tenker alltid på Gaza: – Jeg har hatt dårlig samvittighet når jeg dusjer og spiser
Det skal bli tydeligere hvilke krav som stilles til den som er sykemeldt.
Colourbox
Vil stille strengere krav til sykemeldte
Generalsekretær Raymond Johansen bekrefter underslaget på 34 millioner kroner. (Arkivfoto)
Erlend Tro Klette
Norsk Folkehjelp har avdekket millionunderslag: – Svært alvorlig
41-åringen kjempet for økt stilling og romsligere økonomi.

