Christopher Beckham blir ny HK-leder
HKs representantskap har konstituert nestleder Christopher Beckham som forbundsleder fra 1. april, når Trine Lise Sundnes går av.
NYTT ARBEIDSUTVALG: Christopher Beckham (i midten) tar over ledervervet i HK fra 1. april. Det ble klart under representantskapet torsdag. Han får med seg Elisabeth Sundset som 2. nestleder, mens Bjørn Mietinen fortsetter som 1. nestleder. Trine Lise Sundnes (i bakgrunnen) fortsetter som leder fram til 1. april.
Erlend Angelo
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
– Dette blir veldig spennende. Det er mange viktige saker som skal opp før landsmøtet. Vi skal ha den samme takhøyden i arbeidsutvalget som nå når Trine Lise leder forbundet, sier Christopher Beckham i en kommentar i mellom gratulasjonene på representantskapsmøtet.
Butikksjef i Meny slettet ansattes arbeidstimer
Elisabeth Sundset som 2. nestleder
Som ventet vedtok altså HKs representantskap torsdag å konstituere 2. nestleder Christopher Beckham som leder i Handel og Kontor i Norge fra 1. april og fram til landsmøtet i september. Årsaken er at Trine Lise Sundnes starter i jobben som leder i LOs internasjonale avdeling fra samme dato.
Representantskapet vedtok også å konstituere Elisabeth Sundset som 2. nestleder fra 1. april. Sundset er i dag leder av Trøndelag HK, og sitter i forbundsstyret. Bjørn Mietinen blir sittende i posisjonen som 1. nestleder.
Dermed ble forbundsstyrets innstilling vedtatt enstemmig, uten motkandidater.
MELD DEG PÅ HK-NYTTS NYHETSBREV
Flere kandidater
Hva som skjer på landsmøtet er imidlertid en annen sak. Nylig lanserte HKs største region, region Øst, og de to fagforeningene i regionen, en ny kandidat. Det er Fawsi Adem, leder i region Øst. Regionen har ikke uttalt hvilken plass i toppforbundsledelsen de ser for seg Adem skal bekle.
Her kan du lese intervjuet med Fawsi Adem og de tillitsvalgte som fremmet hans kandidatur:
Flere saker
Pensjonister kan forvente seg en månedlig økning og etterbetaling for mai.
Gorm Kallestad / NTB
Så mye øker pensjonen din i 2025
Colourbox
13 spørsmål og svar om ferien din
LO-leder Kine Asper Vistnes og kommunalminister Kjersti Stenseng er opptatt av å få fart på boligbyggingen.
Leif Martin Kirknes
Regjeringen gir en milliard ekstra til Husbanken
USAs president Donald Trump lager trøbbel for Norsk Folkehjelp.
Kent Nishimura / Reuters / NTB
Trump-kutt: 30 kan miste jobben i Norsk Folkehjelp
BLID: – Jeg er glad i å hjelpe mennesker, sier Charlotte Bakke som i tillegg til å jobbe i butikken er blitt hovedtillitsvalgt.
Brian Cliff Olguin