Power-ansatte ble bedt om å jobbe gratis
Ansatte i elektronikkjeden Power har gjentatte ganger jobbet i butikkene på helligdager uten å få betalt, ifølge E24.
GRATISARBEID: Elektronikkjeden Power har arrangert «dugnad» på arbeidsplassen.
Martin Guttormsen Slørdal/illustrasjon
Saken oppsummert
Nåværende og tidligere ansatte i Power, blant dem flere sjefer, sier til nettavisen at stort arbeidspress og jevnlig underbemanning har gjort det umulig å utføre viktige oppgaver i åpningstidene.
De ansatte sier de har blitt bedt om å komme på jobb på helligdager – helt uten å få betaling.
Overfor E24 bekrefter HR-sjef Morten Hovland «avvik» med gratisjobbing og brudd på arbeidsmiljøloven i Powers butikker. Han understreker at dette er unntakene, og sier at i tilfeller hvor sjefer har opptrådt i strid med reglene, har Power-ledelsen kommet med strenge reaksjoner.
MELD DEG PÅ HK-NYTTS NYHETSBREV
Butikkjeden Power er eid av Øivind Tidemandsen, som også eier sportsbutikkjeden XXL. XXL har den siste tiden har vært i hardt vær, blant annet på grunn av at ansatte har blitt innkalt til blant annet å ta vareopptelling på dugnad.
Power-eieren sier at han ikke er inne i driften av elektronikkjeden.
– Dette aner jeg ingenting om. Men det skal jo ikke skje, sier han.
LES OGSÅ: Flere XXL-butikker arrangerte dugnader med gratisjobbing
LES OGSÅ: Ansatte som jobber 1. mai SKAL ha lønn, fastslår arbeidsministeren
Flere saker
6000 arbeidsgivere har siden 2021 unnlatt å betale for ansattes pensjon.
Norges bank
Har sjefen betalt inn pensjonen din? Mange bryter loven
Pensjonister kan forvente seg en månedlig økning og etterbetaling for mai.
Gorm Kallestad / NTB
Så mye øker pensjonen din i 2025
Colourbox
13 spørsmål og svar om ferien din
LO-leder Kine Asper Vistnes og kommunalminister Kjersti Stenseng er opptatt av å få fart på boligbyggingen.
Leif Martin Kirknes
Regjeringen gir en milliard ekstra til Husbanken
USAs president Donald Trump lager trøbbel for Norsk Folkehjelp.
Kent Nishimura / Reuters / NTB
Trump-kutt: 30 kan miste jobben i Norsk Folkehjelp
BLID: – Jeg er glad i å hjelpe mennesker, sier Charlotte Bakke som i tillegg til å jobbe i butikken er blitt hovedtillitsvalgt.
Brian Cliff Olguin