Her er Handel og Kontors krav til en ny regjering
HK stiller en rekke krav til en ny regjering. Forbundet mener den må være rødgrønn, styrt av Arbeiderpartiet – og et sterkt SV.
TIL VENSTRE: Det politiske tyngdepunktet i en rødgrønn regjering må ligge til venstre, mener HK-leder Christopher Beckham. Bildet er tatt ved en tidligere anledning.
Erlend Angelo
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Handel og Kontors representantskapsmøte ble onsdag enig om en uttalelse knyttet til stortingsvalget i september. Allerede i tittelen slås det fast: «Landet trenger en ny regjering».
– Vi vil ikke bare ha en ny regjering, men en ny politikk og en ny kurs for landet, framholdt HK-leder Christopher Beckham på det digitale møtet.
Les også: Gard ble truet på Facebook for å ha kjempet mot søndagsåpen butikk
Mange krav
Etter åtte år med en Høyre-styrt regjering, håper HK å få til et skifte til høsten. Dagens regjering har «styrt samfunnet i retning av større forskjeller, tøffere arbeidsliv og mindre fellesskap», mener HK, og peker på kutt i barnetillegget for uføre, fjerning av feriepenger til permitterte og arbeidsledige, og kutt i ordninger til «barn med skjeve tenner og dårlig syn».
Nå vil HK ha en ny regjering, og har klare forventninger til hva den skal få til. Helt konkret vil HK at en ny regjering blant annet skal:
• gjøre feriepenger til permitterte og ledige til en varig løsning
• fjerne den generelle adgangen til midlertidige ansettelser
• styrke retten til heltid i arbeidsmiljøloven
• opprette en statlig pott som skal brukes til heltids-prøveprosjekter
• styrke vernet mot helg- og nattarbeid for alle arbeidstakere
• sørge for å beholde dagens sykelønnsordning
• gjeninnføre kollektiv søksmålsrett
• begrense bruken av innleie og forby det når samfunnsviktige hensyn tilsier det
• øke fagforeningsfradraget på skatten
• innføre pensjon fra første krone fra 1. januar 2022
• bidra til en mer rettferdig avtalefestet pensjon (AFP)
• innføre en mer rettferdig boligbeskatning og styrke startlånsordningen for unge og førstegangskjøpere
Les også: Monica ble truet til å si opp. – Ulovlig, sier tingretten
Avstemning om SV
I forbundsstyrets forslag til uttalelse het det at Norge trenger «en Arbeiderpartiledet rødgrønn regjering med et sterkt SV».
– Vi ønsker oss en regjering hvor tyngdepunktet ligger til venstre – ikke en sentrumsregjering, sa forbundsleder – og Ap-medlem – Christopher Beckham til representantskapsmøtet.
Knut Arne Vassokken fra HK region Innlandet foreslo imidlertid å stryke tilføyelsen om SV. Men da representantskapet stemte over det, fikk Vassdokkens forslag 9 av 42 stemmer. HK vil altså ha et sterkt SV med i regjeringen.
Flere saker
Den daglige lederen fikk sparken for manglende prestasjoner.
Leif Martin Kirknes
Idrettsleder fikk sparken: Får millionerstatning
Utbetalingen av den økte pensjonen, inkludert etterbetaling for mai, kommer 20. juni.
Rebekka Johannessen Litland
Hvor mye øker årets trygder og pensjoner?
Fra venstre: Leder Marita Westervik Henriksen, nestleder Eva Scharpf og nestleder Isak Hagaseth Mydske.
Herman Bjørnson Hagen
Disse skal lede HKs ungdomsarbeid
Forbundslederne i Fellesforbundet, Jørn Eggum og El og It Forbundet, Geir Ove Kulseth, lytter til presenatsjonen av Fafo-rapporten om AFP som de har bestilt.
Leif Martin Kirknes
Flere vil få AFP med Fellesforbundets forslag, ifølge ny rapport
LO-nestleder Steinar Krogstad (t.v) og Virke-direktør Bernt Gudmund Apeland da forhandlingene startet.
Brian Cliff Olguin
Butikk-, kontor- og lageransatte har fått ny lønn
Etter de sentrale lønnsforhandlingene skal det være lokale lønnsforhandlinger i bedriftene. Det skjer ikke i alle bedrifter, mener HK.
Brian Cliff Olguin