Ny lønn for ansatte i mediebransjen
Årets lønnsoppgjør mellom Handel og Kontor og Mediebedriftenes Landsforening er opp og avgjort.
OPP I LØNN: De ansatte i mediebransjen får mer å rutte med etter årets lønnsoppgjør.
Roy Ervin Solstad
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
De ansatte i mediebedriftene får en lønnsøkning på 4 kroner i timen fra 1. april. Det utgjør 7.800 kroner i året. Det ble Handel og Kontor (HK) og Mediebedriftenes Landsforening (MBL) enige om tirsdag. Minstelønnssatsene i overenskomsten er økt med 3,3 prosent, inkludert det generelle tillegget.
Partene er også enige om at bedriftene setter av 3.000 kroner per årsverk til et utjevningstillegg som skal fordeles lokalt.
Lønnsoppgjøret er i tråd med frontfagets ramme på 3,7 prosent, opplyser Lena Reitan, nestleder i HK.
Dette lønnsoppgjøret gjelder ansatte som er omfattet av Medieoverenskomsten mellom HK og MBL. Av dem er om lag 250 medlemmer i HK. De jobber med salg, medierådgivning og regnskap i ulike aviser og mediehus, først og fremst i Amedia-konsernet.
Nå skal medlemmene avgjøre om de aksepterer forhandlingsresultatet eller ei gjennom en uravstemning. Svarfristen er satt til 17. juni.
LESTE DU DENNE?: Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Flere saker
Pensjonister kan forvente seg en månedlig økning og etterbetaling for mai.
Gorm Kallestad / NTB
Så mye øker pensjonen din i 2025
LO-leder Kine Asper Vistnes og kommunalminister Kjersti Stenseng er opptatt av å få fart på boligbyggingen.
Leif Martin Kirknes
Regjeringen gir en milliard ekstra til Husbanken
USAs president Donald Trump lager trøbbel for Norsk Folkehjelp.
Kent Nishimura / Reuters / NTB
Trump-kutt: 30 kan miste jobben i Norsk Folkehjelp
BLID: – Jeg er glad i å hjelpe mennesker, sier Charlotte Bakke som i tillegg til å jobbe i butikken er blitt hovedtillitsvalgt.
Brian Cliff Olguin
Charlotte tok grep: Syntes lønna på Normal var for lav
Nå har de en dag mindre til barn, fritid og hvile
I 40 butikker manglet de ansatte skriftlige arbeidsavtaler. Illustrasjonsfoto
Colourbox.com