Ylva Holm Torsteinson
Hennes & Mauritz vil teste ansatte for å finne ut hvem som skal sparkes
Hennes & Mauritz vil teste ansatte for intelligens og personlighet for å finne ut hvem som skal sies opp i forbindelse med en spareplan, ifølge svensk avis.
I november i fjor varslet den svenske kleskjeden at den vil kvitte seg med 1.500 ansatte i H&M Business Tech i Stockholm for å spare penger. Dette rammer ansatte som jobber med e-handel, logistikk og utvikling av digitale tjenester.
Nå er det klart at ansatte skal gjennomgå en rekke tester som skal avgjøre om de får beholde jobben eller ei. Ifølge Svenska Dagbladet vil selskapet sjekke blant annet intelligens og personlighet.
Fagforeningsleder Robin Olofsson, som representerer H&M-ansatte i fagforbundet Unionen, sier at flere har ringt ham og grått etter å ha fått vite at de skal testes.
– Noen skal gjennomgå opptil 30 tester, sier han til avisen.
Siste nytt
I hvert eneste mellomoppgjør siden krigen har arbeidsgiverne og arbeidstakerne i privat sektor blitt enige.
Tormod Ytrehus
Nå starter forhandlingene om lønna di – her er sju spørsmål og svar
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
Mye lest
PÅ VEI MED GOODIEBAGS TIL HK-MEDLEMMER: F.v. Joanna Kalinowska (HK-Menzies), Berit Madsen (LO Oslo og Akershus), Amir Mayani (FLR-fagforeningsleder), deler av hodet til Kjell Finvåg fra HK, Vegard Bjørgo Engelund (HK-Menzies), samt Bahareh Khosbou og Claudia Christina Toader fra HK-Red Handling.
Leif Martin Kirknes
Norwegian starter bakkeselskap og tar over ansatte fra konkurrent
Brian Cliff Olguin