JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Bjørn fikk sjokk da han så hvor HK-jakkene var produsert

Myanmar er et av verdens ti verste land for arbeidere. Likevel blei rundt 800 HK-jakker produsert der.
Jakke fra Kina til venstre, fra Myanmar til høyre.

Jakke fra Kina til venstre, fra Myanmar til høyre.

Brian Cliff Olguin

Saken oppsummert

herman@lomedia.no

brian@lomedia.no

På Handel og Kontor (HK) sitt landsmøte i fjor høst fikk delegatene delt ut svarte jakker med HK-logoen trykka på.

Da jakkene blei bestilt fra den norske leverandøren Pelion, stilte HK et viktig krav: De kunne ikke bli produsert i Myanmar, tidligere kjent som Burma.

Ifølge ITUC er Myanmar et av verdens ti verste land for arbeidere.

Da jakkene blei delt ut på landsmøtet i september, oppdaga noen av delegatene en stor feil.

Dette er historia om rundt 800 jakker som aldri skulle vært «Made in Myanmar».

Militærdiktatur

Du lurer kanskje på hvorfor HK krevde at jakkene ikke skulle produseres i Myanmar?

Hovedgrunnen er at HK, gjennom Norsk Folkehjelp, i flere år har støttet aktivistorganisasjoner som jobber for demokrati i Myanmar. På landsmøtet i fjor blei det gitt to millioner kroner til Folkehjelpas arbeid i landet.

Tillitsvalgte fra HK har besøkt Myanmar flere ganger. Sist de var i landet var rett før militærkuppet i 2020.

Siden kuppet har det pågått en blodig borgerkrig i Myanmar, der minst 6.200 sivile har blitt drept av militæret, ifølge FN.

Og ifølge flere sentrale skikkelser i fagbevegelsen er det umulig å drive næringsvirksomhet i Myanmar uten å samarbeide med militærjuntaen som styrer landet. Hovedinntektene til juntaen kommer fra internasjonale selskaper som produserer varer som klær og sko, ifølge dem.

– Vi kunne ikke risikere å gi penger til militærdiktaturet ved å bestille jakker derfra, sier Bjørn Mietinen, leder av HKs organisasjonsavdeling.

HKs krav blei både presisert i et møte med leverandøren Pelion og i en e-post til selskapet. HK blei forsikra om at jakkene skulle produseres i Kina.

– Vi hadde ingen grunn til å tru at jakkene kom fra noe annet sted enn Kina, sier Mietinen.

Fakta om Myanmar

• Rundt 55 millioner innbyggere.

• Del av Storbritannias imperium fra 1886 til 1948.

• Militærdiktatur fra 1962, med unntak av en periode fra 2011 til 2020.

• Borgerkrig og demonstrasjoner sia militærkuppet i 2020.

• Et av verdens ti verste land for arbeidsfolk.

• 22. laveste brutto nasjonalprodukt (BNP) per innbygger i verden.

• Forventa levealder på 71 år for kvinner og 64 år for menn.

Kilde: ITUC, FN-sambandet

Postmann Bjørn

Likevel kom altså jakkene fra Myanmar. Rundt 250 av dem blei delt ut til landsmøtedelegatene før det blei oppdaga.

– Hjertet hoppa over noen slag da jeg fikk melding fra en delegat om at jakkene var fra Myanmar, sier Mietinen.

HK lot delegatene reise hjem med jakkene for å ikke skape oppstyr under selve landsmøtet. Etter møtet fikk delegatene beskjed om at jakkene måtte sendes tilbake til forbundet.

Mietinen fikk ansvar for å samle inn de gamle jakkene. Det har blitt mange turer til og fra postkontoret (se under).

– Jeg har måttet være både leder, logistikkarbeider og postmann, sier Mietinen.

Ifølge Mietinen har så godt som alle jakkene fra Myanmar blitt returnert til HK.

Nye fra Kina

Etter forhandlinger blei HK og leverandøren Pelion enige om at cirka 800 nye jakker skulle leveres uten ekstra kostnader for forbundet. De gamle jakkene sendes til resirkulering.

I slutten av februar kom de nye jakkene fra Kina. Landsmøtedelegatene skal få dem tilsendt. Resten blir lagt ut i nettbutikken til HK.

Pelion har forsikra HK om at det er anstendige arbeidsforhold på fabrikken i Kina. Det skal selskapet også ha lovt at det var hos produsenten som viste seg å holde til i Myanmar.

Men:

– Hvis man tenker på bærekraft, er dette helt klart ikke bra. Men vi kan rett og slett ikke ha jakker med HK-logo produsert i Myanmar, sier Mietinen.

De nye jakkene fra Kina har kommet.

De nye jakkene fra Kina har kommet.

Brian Cliff Olguin

– Neste gang vi bestiller noe sånt, skal vi granske nøye hvor varene kommer fra, avslutter han.

Pelion har fått mulighet til å kommentere saken. I en e-post skriver daglig leder Gunnhild Eik at de anser saken for avslutta og at de ikke har noen ytterligere kommentarer.