Ikke lenger sin egen sjef
Etter 27 år som bonde ble Ola Skilbrigt butikkmedarbeider.
VET HVA HAN SELGER: Ola Skilbrigt har førstehåndskunnskap om de fleste varene som selges på Felleskjøpet. Som bonde var han kunde, nå er han selger.
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
VERDAL:
– Jeg hadde flaks. Akkurat da jeg overdro gården til sønnen min, lyste Felleskjøpet i Verdal ut en ledig stilling hvor de ville ansette en med landbruksfaglig bakgrunn, forteller Ola Skilbrigt.
Med landbruksskole, ti års avløserpraksis og 27 år på egen gård, var han mer enn kvalifisert. Nå har han jobbet her i fem år, og trives bedre og bedre.
– Jeg likte jo godt å jobbe alene, og var vant til å være min egen sjef. Men nå har jeg fått både kolleger, fast arbeidstid og fast lønn. Jeg tenker heller ikke på jobben når jeg har fri. Det er godt, sier han.
Som bonde var Skilbrigt medlem av Bondelaget, så å melde overgang til fagbevegelsen var et naturlig skritt.
– Det er godt å ha et fagforeningsmedlemskap i tilfelle noe skjer på jobben. Det føles trygt. Vi er fire i klubben, og det var ikke tvil om at jeg skulle være med. Vi har ikke lokale forhandlinger, men vi har tariffavtale. Jeg synes vi har det greit her, sier han.
Det å jobbe i butikk er sosialt, og Ola Skilbrigt skaffer seg stadig nye bekjentskaper i tillegg til de han kjenner gjennom årene som bonde, som aktiv i idretten og ikke minst i politikken: Han var lokallagsleder for Senterpartiet i Ekne i fem år, han sitter i kommunens plan- og utviklingskomité og er vara til kommunestyret i Levanger. Hjertesaken er levende bygder, med nærskoler og nærmiljøtilbud. Sånn har han vokst opp, og sånn vil han at etterkommerne også skal ha det. Ola Skilbrigt har nemlig ikke forlatt gården som har vært i familien i sju generasjoner, siden 1840. Han har bare flyttet ned i sokkelleiligheten. Sønnen bor i overetasjen og datteren i kårboligen.
– Det er folksomt, men jeg er heldig. Jeg har alle seks barnebarna rundt meg hver eneste dag, sier 63-åringen.
Mitt favorittuttrykk
«Véravhængi’» = avhengig av været
Flere saker
Vi trenger at søndagen er fri, stengt og lukka.
Katharina Dale Håkonsen
Hva skal vi med søndagen?
Coop, Rema og Norges Gruppen har samarbeidet ulovlig om priser, ifølge Konkurransetilsynet. Nå har de tre gigantene tapt klagesaken.
Lise Åserud/NTB
De store dagligvarekjedene tapte klagesak om milliardgebyr
Butikkmedarbeider Niklas Bhattarai vurderer å stemme for første gang.
Martin Guttormsen Slørdal
Arbeiderklassen stemmer sjeldnere. Butikkmedarbeider Niklas (35) har aldri stemt
Trine Lise Sundnes på bedriftsbesøk hos Ikea under valgkampen for fire år sia.
Brian Cliff Olguin
Søndagsåpne butikker kan kreve titusenvis av arbeidstakere
Odd Reitan er blant de superrike i Norge Her sammen med sønnen Magnus på NHOs årskonferanse 2025.
Heiko Junge
Enda flere nordmenn er blitt dollarmilliardærer
FIKK NEI, SÅ JA: I Måløy kan butikkene holde åpent på visse søndager.
Wolfmann
Måløy får ha søndagsåpent etter klage
Mitt favorittuttrykk
«Véravhængi’» = avhengig av været