Regjeringen vil holde polet åpent lenger på lørdager
Vinmonopolet skal kunne holde åpent til klokka 16.00 på lørdager, foreslår regjeringen. HK sier nei.
NEI TAKK: De ansatte i Vinmopolet synes det vil være uheldig om vin og brennevin blir tilgjengelig en time lengre på lørdager.
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
I Granavolden-erklæringen slår de fire regjeringspartiene fast at de ønsker å la Vinmonopolet være åpent til klokka 16.00 på lørdager, én time lengre enn i dag. Nå vil regjeringen sette dette ut i livet. Helse- og omsorgsdepartementet har sendt forslaget ut på høring.
LESTE DU DENNE?: Tariffavtale gir deg mer å rutte med i ferien
– Populært blant brukerne
– Mange har møtt stengte dører lørdag klokken 15.00. Vi ønsker å tilrettelegge slik at Vinmonopolet kan velge å holde åpent til klokken 16.00 i stedet. Det tror vi vil være populært blant brukerne, sier folkehelseminister Sylvi Listhaug til vg.no.
– Handlemønsteret har endret seg, folk går senere i butikker på lørdager. Vi vil åpne for en forskyving av åpningstiden på polet, så blir det opp til Vinmonopolet å fastsette åpningstidene i det enkelte utsalg, sier ministeren.
Uheldig, mener HK
Forslaget er ikke populært i HK, som organiserer de ansatte i Vinmonopolet. Forbundet er også høringsinstans i denne saken.
– Vi synes det er veldig trist at folkehelseministeren ikke setter Vinmonopolets alkoholpolitiske ansvar i fokus. Å utvide åpningstiden gir lettere tilgang til vin og brennevin. Det er uheldig med tanke på familier som har utfordringer med alkohol, sier nestleder Christopher Beckham til HK-Nytt.
Han synes det er uforståelig at en statsråd med ansvar for folkehelsen lanserer et slikt forslag.
Vil stoppe forsalget
De ansatte i Vinmonopolet har heller ingen interesse av å skyve på arbeidstiden på lørdager, til klokka 10.00 og fram til klokka 16.00. I dag har mange polutsalg åpent fra klokka 09.00 lørdag morgen, mens loven åpner for åpning klokka 08.30.
– De ansatte ser heller ikke behovet for å endre åpningstidene. De ønsker å ta helg klokka 15.00 for å være sammen med familien, sier Beckham.
Nestlederen peker også på at å flytte åpningstiden til klokka 16.00 vil påføre Vinmonopolet større lønnsutgifter i form av tillegg for ubekvem arbeidstid.
– Vi kommer til å bestride dette, og vil se på muligheter til å stoppe dette, sier Beckham.
LES OGSÅ: HK-leder Sundnes: Nye åpningstider på Vinmonopolet må forhandles
LES OGSÅ: HK sier nei til lengre åpningstider i Vinmonopolet
Flere saker
Åsa Paaske mener dagens barnehagesystem rammer skjevt.
Rebekka Johannessen Litland
Åsa fikk barn på feil tidspunkt: – Et puslespill som skal gå opp hver uke
Sport Outlet på Hamar ble den første i kjeden med tariffavtale, takket være Chris.
Brian Cliff Olguin
Chris i Sport Outlet gikk opp 57 kroner i timen
ZERO, NADA, NIKS: – Vi fikk ingenting i årets lokale forhandlinger, sier konserntillitsvalgt Elisabeth Andreassen i Coop Øst.
Coop-tillitsvalgt: – De lokale lønnsforhandlingene er bare tull
Tømrer Stian Flobergseter har tro på Ap-regjeringen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette forventer arbeidsfolk av Støre-regjeringen nå
Konserntillitsvalgt Gard Nordberg i Kiwi.
Brian Cliff Olguin
Erfarne butikkansatte går opp i lønn
Snart øker pensjonsalderen. Det betyr at de fleste jobbe må jobbe lengre enn før.
Jonas Sandboe