Fagforbundet og HK sier ja til lakseskatt – men får ikke resten av LO med seg
LO-forbundene Handel og Kontor og Fagforbundet støtter grunnrenteskatt på oppdrett, i strid med hva andre forbund i organisasjonen mener.
Illustrasjonsfoto
Nanna Aanes Wolden
Saken oppsummert
– Nå har vi fått utvalgsrapporten til gjennomsyn, og vårt forbund og også Fagforbundet mener det er gode grunner til å støtte opp under flertallets syn. Det vil vi være ganske tydelig på, og den debatten må vi ta innad i LO også, sier leder Trine Lise Sundnes i Handel og Kontor til E24.
Leder Mette Nord i Fagforbundet sier til E24 at det er et grunnleggende prinsipp at skatte- og avgiftssystemet skal ha en omfordelende effekt og at ingen næringer bør skjermes.
Et regjeringsoppnevnt utvalg gikk i fjor høst inn for at oppdretterne bør betale grunnrenteskatt. LOs representant, NHO og KS avviser en slik skatt. Også LO-forbundene Fellesforbundet og Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN) støtter mindretallet i utvalget som mener en slik skatt er feil.
Leder i NNN, Anne Berit Aker Hansen, sier til E24 at de ikke støtter utvalget fordi de frykter arbeidsplasser vil bli flyttet ut.
– Industrien er ikke så stedbundet som mange vil ha det til, sier hun.
Aker Hansen vil ikke kommentere en eventuell strid i LO før saken er ferdig behandlet i organisasjonen.
LOs utvalgsmedlem er også i utakt med andre deler av fagbevegelsen. YS har overfor E24 tidligere uttrykt støtte til en «oljeskatt» på oppdrett.
Forslaget til utvalget er sendt ut på høring, og høringsfristen går ut om tre uker. En rekke kommuner og næringslivsorganisasjoner har allerede uttalt seg kritisk til forslaget fra utvalget.
(©NTB)
karen.setten@ntb.no
Flere saker
Her kan det bli streik.
Herman Bjørnson Hagen
417 kontoransatte er klare til streik
Fjell, daler og dårlig vært var ikke nok til å hindre KI sitt inntog i det helt vanlige norske arbeidslivet. På Rusta i Mosjøen har de ansatte fått Hubert som kollega.
Herman Bjørnson Hagen
Rusta bruker KI til å ansette folk – tillitsvalgt Daniel er bekymra
En bestridelse får store konsekvenser for den sykmeldte, men ingen for arbeidsgiver, påpeker LO-nestleder Henriette Jevnaker.
Alf Ragnar Olsen
LO vil ta fra arbeidsgivere muligheten til å stoppe sykelønn
Finansminister Jens Stoltenberg mottok onsdag rapporten med forslag til endringer i det norske skattesystemet.
Jan-Erik Østlie
Foreslår skattekutt på opptil 23 milliarder
Kasper Holgersen
Dette bør du tjene i sommerjobben
Butikkeier misliker dommen, men anker likevel ikke avgjørelsen i retten.
Eline Lønnå, Magasinet for fagorganiserte

