Ytterligere 3.000 ansatte i varehandelen klare for streik
Ved midnatt går meklingsfristen for lønnsoppgjøret mellom Handel og Kontor og Virke ut. Hvis det ender med streik, er nye 3.000 arbeidstakere med fra lørdag.
Håvard Sæbø
Saken oppsummert
lene@lomedia.no
herman@lomedia.no
Mandag ved midnatt går fristen for meklingen i lønnsoppgjøret mellom Handel og Kontor (HK) og Virke ut. Blir de ikke enige, blir det streik fra tirsdag morgen. Da legger 4.256 HK-medlemmer ned arbeidet.
Lørdag kan de få følge av nye 2.986 medlemmer, melder HK på sine nettsider. De jobber i 183 bedrifter i mange ulike bransjer. Hele 650 av dem jobber i ulike forlag, blant annet Cappelen Damm, Gyldendal og Aschehoug.
Det betyr at mer enn 7.000 HK-medlemmer kan være i streik fra lørdag morgen.
Se oversikten nederst i saken.
Et slikt andre streikeuttak vil trolig legge ytterligere press på arbeidsgiverne under meklingen.
Det vil ikke HK kommentere. På nettsida si skriver forbundet at de ikke kan uttale seg til pressen under mekling.
Flere saker
Neste års lønnsforhandlinger er et såkalt mellomoppgjør. Da forhandles det kun om penger, ikke andre ordninger i tariffavtalene.
Håvard Sæbø
LO krever ny AFP neste år, men kan ikke streike
LO støtter regjeringens mål om at regelverket må bli tydeligere og mer tilgjengelig, men er kritisk til deler av forslaget, forklarer LO-nestleder Henriette Jevnaker.
Martin Guttormsen Slørdal
LO sier nei til regjeringens nye krav til sykemeldte
Flere kunne ha falt utenfor. Istedet har de ansatte fått arbeidsoppgaver og tider som passer dem.
Sissel Rasmussen
Lytt til butikksjefen i Normal Sarpsborg
– Mange av medlemmene i HK har ikke fete kontoer med masse oppsparte midler, sier Christopher Beckham.
Jan-Erik Østlie
Regjeringen vil stille strengere krav til sykemeldte. Det misliker HK
Akkurat hvor viktig AFP er, kan du se i eksemplene Nav regnet ut i denne saken.
Colourbox
Dette må du tjene for å gå av med pensjon som 62-åring
– Jobben er skreddersydd til meg, sier Erlend Kummernes.
Herman Bjørnson Hagen

