Arbeidsledigheten i Norge
Virke: 7 av 10 bedrifter tilbake til normalen i år
Stadig flere bedrifter vil være tilbake i normal drift i tiden framover. Virke tror det vil føre til rundt 60.000 flere sysselsatte det neste halvannet året.
PÅ VEI TILBAKE: Stadig flere bedrifter er på vei tilbake til normal drift etter en tøff tid.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
Nesten 70 prosent av medlemsvirksomhetene ser for seg å være tilbake i normal drift i løpet av året, viser en fersk analyse fra Virke.
Aktiviteten i handels- og tjenestenæringen har tatt seg gradvis opp de siste månedene og opererer nå på 89 prosent av kapasitet sammenlignet med før pandemien. Også faghandel og trening har tatt seg kraftig opp, mens sektorene reiseliv (37 prosent) og kultur og opplevelse (56 prosent) fortsatt ligger langt under kapasitet.
Virke, som er handels- og tjenestenæringens hovedorganisasjon, tror veksten i økonomien danner grunnlag for nye arbeidsplasser og vil ha en kraftig satsing på sirkulær økonomi.
– Sirkulær økonomi er et kinderegg, som vil bidra til å løse klimakrisen, samtidig som vi skaper flere arbeidsplasser og tjenesteløsninger vi kan eksportere. Da må vi ha politikk som bidrar, sier administrerende direktør Ivar Horneland Kristensen i Virke.
Flere saker
Her har vanlige folk råd til å bo midt i byen
Tesla-streiken i Sverige har pågått i nesten tre år.
Martin Guttormsen Slørdal
Tesla-streiken i Sverige avsluttes
I serveringsbransjen jobber veldig mange deltid. Illustrasjonsfoto.
Erlend Tro Klette
Skal deltidsansatte ha overtidsbetalt? Stor uenighet om nye regler
Brian Cliff Olguin
Ny lønn for flyplassansatte
Oljefondssjef Nicolai Tangen kan vise til en avkastning på 1753 milliarder kroner i første halvår.
Håvard Sæbø
Økt verdi på Oljefondets Israel-investering
Norske arbeidstakere har en tendens til å gå på jobb når de er syke.
Kasper Holgersen

