Tariffavtale
Tess-sjefen lover goder til fagorganiserte etter kritikk
Fagorganiserte i Tess får likevel bonuser og goder som helseforsikring og ulykkesforsikring. Leder Erik Jølberg har snudd i saken etter kraftig kritikk.
Blant de 1100 ansatte i Tess – landets største leverandør av industrislanger, med flere statseide selskaper på kundelisten – er det flere som har valgt å organisere seg. Men å inngå tariffavtaler straffes. (Illustrasjonsfoto)
Tormod Ytrehus
Saken oppsummert
Det skriver E24.
– Lik lønn for likt arbeid er et godt og gammelt slagord, skriver Jølberg i en melding på nettsiden til Tess.
Han opplyser at de fagorganiserte ansatte skal få de samme bonusbetingelsene og andre goder som øvrige ansatte.
Bakgrunn: Fagorganiserte hos Tess mister goder: – Slike arbeidsgivere vil vi ikke ha, mener LO
Mandag publiserte E24 interne dokumenter som viser at Tess-ansatte fratas alle bonuser samt helseforsikring, ulykkesforsikring, ekstra kjøregodtgjørelse, støtte til tannlege og arbeidsklær dersom de får tariffavtale.
Da forsvarte Jølberg praksisen.
– De har selv valgt tariffavtalen og det den medfører, sa han.
Flere saker
Felleskjøpet Agri
Politiet henla saken mot Felleskjøpet. HK anmelder kjeden på nytt
Merete Grøthe-Torgner jobber fra kjøkkenbordet hjemme på Vinstra.
Katharina Dale Håkonsen
Kiwi-ansatte manglet klubbledere. Så begynte Merete å ringe
De fem kioskene til WH Smith ble slått konkurs og er nå overtatt av Narvesen.
Brian Cliff Olguin/arkiv
Maria ble tilbudt lån istedenfor lønn da jobben gikk konkurs
Anders Hauge-Eltvik
Ny lønn for ansatte i varehandelen
Leif Martin Kirknes
Varsler opptrapping av eventuell streik i varehandelen
Eier av Habibi Kolonial må møte i retten.
Eline Lønnå, Magasinet for fagorganiserte

