Strømprisen
SV og regjeringen er enige om ny strømstøtte for næringslivet. Sikrer også tiltak for utsatte grupper
SV og regjeringen er enige om strømstøtteordningen for næringslivet. Det settes av penger til nærbutikker i krise og bevilges mer til utsatte grupper.
SVs forhandlingsleder Torgeir Knag Fylkesnes (SV).
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
Matsentralene sikres også 2 millioner kroner, opplyser partiene.
Hovedtemaet i forhandlingene har vært strømstøtteordningen for næringslivet, som regjeringspartiene presenterte sammen med LO og NHO i september.
Men en rekke andre tiltak har også fått penger gjennom enigheten.
Forhandlingsleder Torgeir Knag Fylkesnes i SV sier at høsten blir en stor test på om vi stiller opp for dem som sliter med utgiftene i krisetid.
– Nå sliter folk med strømregningene, da er det viktig at fellesskapet stiller opp på en skikkelig måte. Med denne avtalen sikres noen av de mest utsatte gruppene i samfunnet over 1,2 milliarder mer i strømstøtte, sier han.
Enigheten innebærer at flere får bostøtte, og at de får mer i strømstøtte helt fram til april neste år, opplyser SV.
– Vi gir i tillegg en håndsrekning til studentene inn mot vinteren, sier han.
Privatøkonomi: Håvard kutter i måltider for å få studielånet til å strekke til
Regjeringen har også sikret flertall for forslagene om å bevilge 7 milliarder kroner i støtte til Ukraina og for å styrke Forsvaret.
– I en mer urolig tid må vi stå sammen og ta vare på hverandre, og ha gode ordninger for de som får det ekstra trangt fremover, sier Aps Eigil Knutsen, som er leder av finanskomiteen på Stortinget.
Regjeringen går i enigheten sammen med SV om en ekstrabevilgning på 23 millioner kroner til nærbutikkene for å kompensere for høye strømpriser.
I forrige uke sendte en rekke nærbutikker ut et nødrop om at mange nærmet seg konkursens rand.
− Vi skal ha levende bygder i hele landet. Derfor trenger vi nærbutikkene. Forrige uke mottok våre stortingspolitikere et opprop fra over 70 lokalbutikker som slår alarm. Nå har vi fått på plass en håndsrekning til nærbutikkene for å kompensere for høye strømpriser, sier Geir Pollestad, finanspolitisk talsperson for Senterpartiet.
Matsentralen Norge får også 2 millioner i økt bevilgning i 2022.
Næringsministeren: – Noen vil ikke lykkes. Og sånn må det være
vaktsjef@ntb.no
Flere saker
– Det er ikke greit. Det skaper forskjeller mellom folk i ulike bransjer, sier Emilija Velican.
Herman Bjørnson Hagen
Emilija (28) blir en pensjonstaper: – Det er ikke greit
– Det er vanskelig å stå alene mot arbeidsgiverne, spesielt hvis du er ung og ny, sier Markus Olsen.
Herman Bjørnson Hagen
Synsam-ansatte har fått øynene opp for ordna forhold
Natalija Kandic og Vilde Gjesdal snakket med unge på jobb om blant annet kameraoveråking og arbeidskontrakter.
Brian Cliff Olguin
Natalija og Vilde sjekket Alna-senteret for snusk
FELLESSKAP: Runa Bjørk Erga stiftet nye bekjentskap gjennom lek, moro og diskusjoner.
Brian Cliff Olguin
Ikke bare lek og moro – boligpresset preget sommerkonferansen
Brian Cliff Olguin
30 ansatte har mistet jobben i Norsk Folkehjelp
Morten Hermansen er glad for at han slipper en runde i lagmannsretten.
Brian Cliff Olguin