Arbeidstid
Socialdemokraterna i Sverige vil kutte arbeidsuka med 5 timer
Sverige har lengre arbeidsuke enn Norge. Men sosialdemokratenes forslag om 35-timers uke møter protester.
Svenske sosialdemokrater mener tida er moden for kortere arbeidsuke. Arbeidsgivere og politiske motstandere er helt uenig.
Colourbox
Saken oppsummert
anne.siri@lomedia.no
Arbeidsuka skal reduseres fra 40 til 35 timer. Lønna skal forbli den samme. Og dette skal inn i loven.
De kaller selv forslaget for «århundrets frihetsreform».
En egen arbeidsgruppe innad i Socialdemokraterna la forslaget på bordet fredag.
Ubalanse mellom familie og arbeidsliv. Stress og utbrenthet. Sykefravær og stressrelaterte sykdommer. Dette er bakteppet, skriver Arbetet.
Gruppen har også poengtert at Sverige med sine 40 timer har lengre arbeidsuke enn land de sammenligner seg med. Norge har 37,5 timers arbeidsuke.
Socialdemokraterna, med Magdalena Andersson i spissen sitter for tiden i opposisjon.
Ninni Andersson, regjeringskanseliet
Et eksperiment
Gruppen ønsker ifølge Arbetet å blåse i gang det hele med et statlig finansiert prosjekt, der 5000 personer får redusert arbeidsuke samtidig som de mottar full lønn.
Det er hovedsakelig i velferdsyrkene at dette skal prøves ut.
Partene skal få tid til å forberede seg. Prosjektet skal først være fullt gjennomført i 2035.
Kan skape mer heltid
De som står bak forslaget sier de ikke tror at effektene av en kortere arbeidsuke blir så store i starten. Mange arbeidstakere har nemlig allerede forkortet arbeidstid nedfelt i kollektivavtalen.
De mener endringen likevel er et viktig verktøy for å fremme like vilkår blant ansatte. De tror også at flere som jobber deltid i dag vil kunne få heltidsstillinger som følge av reformen, skriver Arbetet.
Mange er kritiske
Forslaget møter motstand fra flere hold.
Liberalernas partileder Johan Pehrson uttalte nylig til SVT at dersom man jobber mindre, får man også mindre gjort. Han mener forslaget tapper den svenske staten for skatteinntekter på 250 milliarder kroner.
SVT skriver at også næringslivet er kritiske. De beregner at Sveriges årlige verdiskaping reduseres med 8,1 prosent.
To ansatte i arbeidsgiverorganisasjonen Almega skrev i et debattinnlegg i Arbetet i vår, at Sverige både risikerer velferd og konkurransekraft dersom arbeidsuken forkortes.
Forslaget om kortere uke, er fortsatt ikke Socialdemokraternas offisielle politikk. Partiet er i følge Aftonbladet midt i et endringsarbeid der flere arbeidsgrupper foreslår ny politikk.
Flere saker
Thomas Grøvslien er klubbleder i Oda. HK-klubben i netthandelsbedriften er en av forbundets største.
Leif Martin Kirknes
Rekordmange medlemmer i HK: – Vi rekrutterer som bare juling
– Folk sier «Herregud, så bra du kjemper». Jeg vil vise arbeidsgiver at de ikke alltid har rett, sier Merethe Bognar.
Katharina Dale Håkonsen
Etter 25 år i Aschehoug ble stillingen fjernet: – Jeg knakk sammen som en fyrstikk
AUF-leder Gaute Børstad Skjervø og Ap-nestleder Tonje Brenna var begge på Utøya under terroren for 15 år siden.
Jan-Erik Østlie
Markerer 22. juli med «77 dager mot hat»
– Hele denne saken forteller oss også hvor viktig det er å følge med, sier Elisabeth Thoresen i AAP-aksjonen.
Merete Holtan
Uføre slipper kutt: – Veldig gledelig
Illustrasjonsbilde
Brian Cliff Olguin
Ny lønn for Ikea-ansatte
Illustrasjonsbilde.
Brian Cliff Olguin

