Pause i lønnsoppgjøret for Ikea-ansatte
De ansatte i Ikea, Oda og andre varehandelsbedrifter kan legge bort streikevestene en stund. Meklingen i lønnsoppgjøret mellom Handel og Kontor og NHO Handel og Service er satt på pause.
IKKE STREIK NÅ: De ansatte i blant annet i Ikea må vente til høsten med å få resultatet av årets lønnsoppgjør.
André Kjernsli
Saken oppsummert
lene.svenning@lomedia.no
Torsdag startet meklingen mellom Handel og Kontor (HK) og NHO Handel og Service om lønnsoppgjøret for ansatte omfattet av Handelsoverenskomsten. Fristen for å bli enige var ved midnatt fredag, og om partene ikke ble enige kunne det bli streik fra lørdag morgen.
Nå har HK og NHO Handel og Service blitt enige om å sette meklingen blitt satt på pause på grunn av sykdom i HKs forhandlingsdelegasjon, opplyser arbeidstakerorganisasjonen.
Organisasjonene har fått ny tid hos Riksmekleren: 12.–13. september gjenopptas meklingen. Nå må de 2.200 HK-medlemmene som er omfattet av Handelsoverenskomsten smøre seg med tålmodighet. Halvparten av dem er ansatt i Ikea. Resten jobber i bedrifter som Oda, Felleskjøpet, Clas Ohlson og Tools.
HK varslet denne uka at 1.800 av medlemmene ville bli tatt ut i streik fra lørdag morgen om partene ikke kom til enighet.
HK og NHO Service har forsøkt å bli enige i dette lønnsoppgjøret gjennom forhandlinger. Det lyktes de ikke med.
Flere saker
Sentralbanksjef Ida Wolden Bache.
Stian Lysberg Solum
Norges Bank setter ned renten
Illustrasjonsfoto
Brian Cliff Olguin
Dette mener partiene om søndagsåpne butikker
Illustrasjonsfoto.
Brian Cliff Olguin
Dette mener nordmenn om søndagsåpne butikker
SSB venter to rentekutt i år og tre til neste år.
Foto: Gorm Kallestad / NTB
Venter to rentekutt i år
Maria Iversen Stordahl (26) er regnskapsfører ved Økoråd Ringsaker ved Rudshøgda.
Herman Bjørnson Hagen
– Mange bønder er ikke så glade i tall
Sett over tid er det en viss økning i antall bedrifter som bruker bonus, ifølge ny Fafo-rapport.
Brian Cliff Olguin