Pause i lønnsoppgjøret for Ikea-ansatte
De ansatte i Ikea, Oda og andre varehandelsbedrifter kan legge bort streikevestene en stund. Meklingen i lønnsoppgjøret mellom Handel og Kontor og NHO Handel og Service er satt på pause.
IKKE STREIK NÅ: De ansatte i blant annet i Ikea må vente til høsten med å få resultatet av årets lønnsoppgjør.
André Kjernsli
lene.svenning@lomedia.no
Torsdag startet meklingen mellom Handel og Kontor (HK) og NHO Handel og Service om lønnsoppgjøret for ansatte omfattet av Handelsoverenskomsten. Fristen for å bli enige var ved midnatt fredag, og om partene ikke ble enige kunne det bli streik fra lørdag morgen.
Nå har HK og NHO Handel og Service blitt enige om å sette meklingen blitt satt på pause på grunn av sykdom i HKs forhandlingsdelegasjon, opplyser arbeidstakerorganisasjonen.
Organisasjonene har fått ny tid hos Riksmekleren: 12.–13. september gjenopptas meklingen. Nå må de 2.200 HK-medlemmene som er omfattet av Handelsoverenskomsten smøre seg med tålmodighet. Halvparten av dem er ansatt i Ikea. Resten jobber i bedrifter som Oda, Felleskjøpet, Clas Ohlson og Tools.
HK varslet denne uka at 1.800 av medlemmene ville bli tatt ut i streik fra lørdag morgen om partene ikke kom til enighet.
HK og NHO Service har forsøkt å bli enige i dette lønnsoppgjøret gjennom forhandlinger. Det lyktes de ikke med.
Flere saker
EKSEMPEL: Streiken for tariffavtale ved Olivia Hegdehaugsveien i 2023 trekkes fram som et ferskt eksempel på hvordan krav om tariffavtale kan bli møtt med stor motstand.
André Kjernsli
Lokker, skremmer og truer ansatte: – Fagforeningsknusing skjer i Norge
Høyre-byrådet vil åpne Karl Johan og sidegatene for søndagshandel.
Jonas Fagereng Jacobsen
Shopping på søndager er et angrep på fritiden
Brian Cliff Olguin
Ansatte i LO-forbund er splittet: – Lojaliteten til eget forbund er sterkt
Sandra Flensborg jobber på lageret og på kontoret på Byggmakker.
Martin Guttormsen Slørdal
Sandra (28) jobbet 12-13 timer om dagen. Drømmen var egen bolig
Endringene i januar kan bety mye for deg som mottaker av Nav-ytelser.
Rebekka Johannessen Litland
Flere Nav-ytelser øker i januar. Se de nye satsene
Tri D. Nguyen