Ekspertene svarer:
Kan man avbestille ferien på grunn av ekstrem varme?
En mann hviler på en varm og solrik sommerdag i Madrid. Det meste av Spania er under beredskap for høy til ekstrem varme med prognoser som krever topptemperaturer på 43 grader i områder langs elven Ebro i nordøst og på øya Mallorca.
Manu Fernandez / AP / NTB
Saken oppsummert
hk-nytt@lomedia.no
SPØRSMÅL: Vi er blitt urolige for at det kan bli ekstremt varmt Sør-Europa i sommer og ønsker å avbestille Spania-reisen. Får vi dekket tapet på reiseforsikringen?
SVAR: I fjor var det både skogbranner og hetebølge sør i Europa. Jeg kan derfor forstå at det er lett å frykte at det kan bli like ille i år.
Men reiseforsikringen dekker ikke avbestilling på grunn av frykt eller fordi du angrer deg. Heller ikke endrede reiseplaner, hvis man heller ønsker å dra andre steder i sommer.
Reiseforsikringen dekker avbestilling i noen tilfeller, som ved sykdom eller ulykke som rammer deg selv eller noen du har bestilt reise sammen med. Det samme gjelder ved avbestilling som skyldes dødsfall eller alvorlig sykdom i nær familie.
I ditt tilfelle anbefaler jeg deg å kontakte reise- eller flyselskapet og høre om du kan få dine utlegg refundert. Alternativt kan du undersøke mulighetene for å endre reisetidspunktet til en tid på året med mindre fare for ekstrem varme.
Magne Gundersen
Forbrukerøkonom i Sparebank 1
Privat
Flere saker
Bakkeselskapet Menzies Aviation på Gardermoen vil bli hardest rammet ved en streik.
Brian Cliff Olguin
Seks flyplasser kan bli rammet av streik
Coop Marked Kjerknesvågen selger også bensin.
Privat
Coop-butikk anmeldt for ulovlig søndagsåpent. Politiet henla saken
En polansatt får erstatning etter drapstrusler.
Marius Fiskum/Illustrasjon
Kvinne får erstatning ni år etter at hun ble drapstruet på jobb
Felleskjøpet
Anmeldte Felleskjøpet for ulovlig søndagsåpent. Nå er saken henlagt
Etter ett år i jobben, ble Hurtigrute-koordinatoren tillitsvalgt og har i praksis fungert som klubbleder siden mai 2023.
Yngvil Mortensen
Få norske på Hurtigruta: – Overrasket meg
KJEMPET FOR ORDNA FORHOLD: Ruth Karin Roald (t.v )og Randi Gjersvik Kristiansen på streikevakt utenfor Krysset dagligvare i Bodø i 1976.
Arbeiderbladet/Arbark

