Debatt
Jeg jobber søndager. Det synes jeg du bør få slippe
Jeg redd at søndagen skal miste sin status som annerledesdag.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
Storparten av handelsstanden klarer seg fint med å holde åpent de andre seks dagene.
Som sykepleier har jeg valgt et yrke hvor det er helt vanlig å arbeide på søndager.
Viktige helsetjenester, som sykehuset hvor jeg jobber, kan ikke stenge, så sykepleiere må stille opp lørdager, søndager, kvelder, netter og alle helligdager.
Vi kan ikke alltid belage oss på å ta ferie når barnehagen holder stengt, eller reise bort i julen. Sammen med andre samfunnskritiske funksjoner, som for eksempel politiet eller kollektivtransporten, jobber vi når store deler av samfunnet tar fri.
En åpenbar verdi
Jeg tar ikke dette opp for å klage, eller for å ta til orde for at sykepleiere må jobbe mindre på søndager.
Egentlig handler dette innlegget lite om sykepleiere, men jeg bruker min erfaring for å belyse søndagsarbeidet og si noe om hvorfor vi bør holde på søndag som en fridag for de fleste.
Søndag som hviledag kommer fra den kristne tradisjonen, og for en del er nok det fortsatt viktig. Men for mange er nok dette bare en «annerledesdag» der mange har fri samtidig, og det har en åpenbar verdi uansett hvilket livssyn man har.
Jeg jobber hver tredje helg, altså rundt 16 søndager i året, for å holde avdelingen min i drift.
Det er dager da resten av min familie ofte har fri, og gjerne ønsker å dra steder eller gjøre noe sammen som er vanskelig å få til i ukedagene.
Det er dager da familie og venner inviterer på middag.
Jeg har også familie og venner som bor så langt unna at de helst må overnatte om de kommer på besøk, og da er det nettopp helgene som er tilrettelagt for dette.
Det er også dager der jeg kunne tenkt meg å hvile ut, om jeg har tilbrakt lørdagskvelden i sosialt lag.
Velkommen til oss
Dette har jeg valgt. Og som en kompensasjon for det får jeg et helgetillegg som anerkjenner at jeg gir opp fridager som har spesielt høy verdi.
Men om det åpnes for at kjøpesentre, butikker og andre arbeidsplasser i større og større grad skal holde åpent også på søndager, er jeg redd at søndagen skal miste sin status som annerledesdag.
Jeg unner andre å ha fri hver søndag, nettopp fordi jeg vet hvordan det er når man ikke har mulighet til det.
Jeg vet at noen vil jobbe søndager. Studenter som ønsker å tjene noen kroner når skolen er stengt, eller andre som ikke har like stort behov for søndag som fridag og heller vil tjene noen kroner. Alle disse ønsker jeg velkommen til oss som holder hjulene i gang.
Helsetjenestene trenger folk. Det gjør nok også kiosker, restauranter og andre som allerede holder åpent på søndager. Handelsstanden for øvrig klarer seg fint de andre seks dagene.
Debattinnlegget ble først publisert på bt.no.
Flere saker
Leder for HK Unge, Marita Henriksen sier at plattformen Comod har gjort et stort inntog i deres bransje. Det mener hun er en skummel utvikling av bransjen som allerede har mange som jobber ufrivillig deltid.
Brian Cliff Olguin
Marita om ny jobb-app: – Noe forbaska drit
Kristianas Bernatavicius (t.v.) svarer på spørsmål fra patruljeleder Amund Sagmo.
Amund sjekker at ungdom har det trygt på jobb: – Viktig at vi er synlige
Adobe Stock
Hva skal det stå på lønnsslippen min?
– Vær så snill, ikke la terroristen være muslim, var noe av det første Hnoon tenkte i timene etter angrepet i 2011.
André Kjernsli
Hassan besøkte Utøya for første gang: – 22. juli ble veldig ekte
shutterstock.com
4.000 kontoransatte har fått ny lønn
LO-toppene Brede Edvardsen (f.v.), Christopher Beckham og Tarjei Leistad er kritiske til at regjeringa har brukt to år på nytt pensjonstillegg.
Jonas Sandboe / Tonje Paulsen Solem / Martin Guttormsen Slørdal


