Et verneombud i Ikea fikk sparken – nå går han til rettssak
Først fratok de ham vervet som hovedverneombud. Så ga Ikea ham avskjed. I mai skal Oslo tingrett avgjøre om det var riktig eller ikke.
STEVNET ARBEIDSGIVER: Ved et Ikea-varehus har et hovedverneombud blitt fratatt vervet sitt. Var det en riktig avgjørelse? Det skal Oslo tingrett avgjøre nå.
André Kjernsli
Saken oppsummert
katharina@lomedia.no
– I korthet handler rettssaken om at et hovedverneombud ved en Ikea-filial er blitt fratatt sitt verv og avskjediget fra sin stilling. Årsaken er angivelig negativ atferd, sier LO-advokat Katrine Hellum-Lilleengen.
Hun og LO-advokat Katrine Rygh Monsen skal forsvare det avsatte hovedverneombudet i Oslo tingrett når saken kommer opp i mai. 34 personer skal vitne i rettssaken.
– Den ansatte har tatt ut søksmål mot Ikea. Han mener at arbeidsgivers beslutninger er feil og skal kjennes ugyldige, sier Hellum-Lilleengen til HK-Nytt.
Hun legger til at saken handler om hovedverneombudets angivelig negative atferd som hovedsakelig ledere ved varehuset har meldt om.
Vedkommende har vært hovedverneombud i mange år og har mye kompetanse om arbeidsmiljøet og helse, miljø og sikkerhet (HMS) på arbeidsplassen, opplyser LO-advokaten.
Ansattes ytringsfrihet
LO-advokaten vil ikke gå ut med navnet til saksøkeren eller hvilket varehus han jobbet på. Han er medlem av Handel og Kontor (HK). Vedkommende ønsker heller ikke å bli intervjuet av HK-Nytt.
– HK er opptatt av saken fordi et hovedverneombud må få uttale seg kritisk om HMS i bedriften uten å risikere å miste jobb og verv. Dette handler om ytringsfriheten og vernet til et hovedverneombud, sier LO-advokaten.
Hovedverneombudet skal ivareta arbeidstakernes interesser i saker som angår arbeidsmiljøet. Dette er nedfelt i arbeidsmiljøloven.
LO-ADVOKAT: Katrine Hellum-Lilleengen representerer HK-medlemmet.
Sissel M. Rasmussen
I mars 2022 ble det avsatte hovedverneombudet valgt til nestleder i HK-klubben ved varehuset. I juni ble han avskjediget fra sin stilling og mistet da også vervet som tillitsvalgt. Begrunnelsen for avskjeden var, i tillegg til den angivelige negative atferden, at han hadde for høyt fravær fra sin vanlige jobb. Fraværet skyldtes utøvelsen av vervet som tillitsvalgt, ifølge LO-advokaten.
– Når det påstås at Ikeas beslutninger er ugyldige betyr det ikke nødvendigvis at han får vervet tilbake, men det betyr at arbeidsgivers beslutning var feil, at han krever å få jobben tilbake og erstatning for tap han er påført, sier Hellum-Lilleengen.
Handel og Kontor er positiv til at medlemmet stevner arbeidsgiver.
– Vi støtter saken og at den går til retten, skriver Elisabeth Sundset, 1. nestleder i HK i en e-post til HK-Nytt.
Ikea: – Vi har stor takhøyde
HK-Nytt har spurt Ikea Norge om hvorfor hovedverneombudet ble fratatt sitt verv og avskjediget fra sin stilling og hva som menes med negativ atferd. Ingen av disse spørsmålene vil møbelkonsernet svare på. Ikea henviser til at det er en personalsak og at detaljer knyttet til saken først vil bli presentert i retten.
– Dette er en sak som Ikea har lagt ned mye tid og innsats i for å få løst utenfor rettssystemet, men det var dessverre ikke mulig, skriver pressesjef Stine Odland i Ikea Norge til HK-Nytt.
HK mener at dette handler om manglende ytringsfrihet og at et hovedverneombud må få lov til å uttale seg kritisk om HMS i bedriften uten å risikere å miste jobb og verv. Slik kommenterer møbelkonsernet påstandene:
– Ikea Norge har HMS høyt på agendaen og jobber systematisk for å skape et godt grunnlag og et godt samarbeid mellom arbeidsgiver og partene i arbeidslivet, skriver Odland.
IKEA SVARER: – Vi har stor takhøyde for å ytre seg og å ta opp kritikkverdige forhold, skriver Stine Odland.
Bård Gudim / Ikea
Hun forteller at Ikea Norge er opptatt av å skape en trygg arbeidsplass og et godt arbeidsmiljø for medarbeiderne.
– Vi har stor takhøyde for å ytre seg og å ta opp kritikkverdige forhold, skriver hun.
Rettssaken starter 15. mai og varer til 2. juni. Da skal omfattende skriftlig dokumentasjon gjennomgås.
Flere saker
Krigen i Midtøsten har ført til økte energipriser og valutakurser, noe som påvirker prisveksten.
Jonas Sandboe
Krigen i Midtøsten: Slik påvirkes lønna
Britt Skarbø og LO-sekretær Fawsi Adem.
Privat
Britt sikret sykepenger til kollegene. Nå får hun pris
Neste års lønnsforhandlinger er et såkalt mellomoppgjør. Da forhandles det kun om penger, ikke andre ordninger i tariffavtalene.
Håvard Sæbø
LO krever ny AFP neste år, men kan ikke streike
LO støtter regjeringens mål om at regelverket må bli tydeligere og mer tilgjengelig, men er kritisk til deler av forslaget, forklarer LO-nestleder Henriette Jevnaker.
Martin Guttormsen Slørdal
LO sier nei til regjeringens nye krav til sykemeldte
Flere kunne ha falt utenfor. Istedet har de ansatte fått arbeidsoppgaver og tider som passer dem.
Sissel Rasmussen
Lytt til butikksjefen i Normal Sarpsborg
– Mange av medlemmene i HK har ikke fete kontoer med masse oppsparte midler, sier Christopher Beckham.
Jan-Erik Østlie

